نتسا مقالات اکسس پوینت چیست + تفاوت اکسس پوینت و روتر

logo

اکسس پوینت چیست + تفاوت اکسس پوینت و روتر

دسته بندی: مقالات
0 دیدگاه
19 ژوئن 2021

اکسس پوینت چیست و تفاوت اکسس پوینت و روتر

مقدمه:

در گذشته تمام سیستم‌های عضو یک شبکه از طریق کابل به اینترنت متصل می‌شدند و تعداد این کابل‌ها مدیریت و نگهداری شبکه را سخت می‌کرد، امروزه فناوری پیشرفت کرده و به راحتی بدون استفاده از کابل با استفاده از سیگنال‌های وای فای می‌توانیم به شبکه‌های خانگی یا کاری و شبکه جهانی اینترنت متصل شویم. برای دسترسی به این امکانات به یک سخت افزار خاص به نام اکسس پوینت نیاز داریم. قصد داریم در این مقاله به بررسی اکسس پوینت، انواع آن و تفاوت هایش بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

Access point چیست؟

اکسس پوینت به اختصار AP یا WAP به معنی نقطه دسترسی است که در شبکه‌های وایرلس کاربرد دارد. عملکرد آن شبیه به سوییچ شبکه‌های کابلی است. با استفاده از اکسس پوینت می‌توان چند سیستم کامپیوتری را از طریق شبکه وایرلس به هم متصل کرد. شبکه‌های محلی که از طریق اکسس پوینت به هم متصل می‌شوند را شبکه LAN یا WLAN می‌گویند. اکسس پوینت‌ها تمام سیگنال‌های رادیویی را در فاصله مشخصی دریافت و ارسال می‌کنند این سیگنال‌ها شامل سیگنال‌های Wi-Fi هم می‌شود. در شبکه‌های کوچک و یا شبکه‌های عمومی اینترنتی برای HotSpot هم استفاده می‌شوند.

در واقع اکسس پوینت گسترش دهنده شبکه‌های بی سیم است. برای اتصال به اینترنت تنها داشتن یک اکسس پوینت کفایت نمی‌کند برای اتصال به اینترنت به روتر هم نیاز داریم بطورکلی اگر قصد توسعه شبکه وایرلس خود را دارید از اکسس پوینت استفاده کنید ولی اگر قصد ایجاد شبکه‌ای بی سیم برای چند کاربر در منزل یا دفتر کارتان را دارید از روتر استفاده کنید.

نسل قدیمی AP ها امکان اتصال ۱۰ الی ۲۰ کامپیوتر را داشتند ولی AP های پیشرفته قابلیت اتصال ۲۵۵ کامپیوتر را به هم دارند. یک AP  منطقه گسترده ای بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ متر را پوشش می‌دهد و با افزایش تعداد دستگاه‌های AP می‌توان این محدوده را گسترده تر کرد و از AP ها برای ایجاد ارتباط در بین شرکت‌هایی که در دو ساختمان مجاور هستند استفاده کرد.

مودم‌هایی که در منازل ماست در واقع نوعی AP هستند که در کنار آنها یک آنتن وجود دارد. این دستگاه‌ها حساسیت بالایی دارند و وجود مانعی مانند دیوار یا مجاورت با یک موتور الکترونیکی سیگنال‌های آن را تا ۳۰ درصد تضعیف می‌کند.

در شبکه‌های بی سیم به دلیل وجود سیگنال‌های شبکه در همه جا  امنیت اطلاعات  پایین است و از آن به نشتی اطلاعات در شبکه‌های بی سیم یاد می‌کنند. از اکسس پوینت به عنوان یک ضعف امنیتی برای شبکه یاد می‌شود. ضعف دیگر شبکه‌های مجهز به AP نوع ارسال و دریافت اطلاعات است که بصورت Half-Duplex یعنی ارسال و دریافت دو طرفه غیر همزمان انجام می‌گیرد. در حالی که ارسال اطلاعات در شبکه‌های کابلی به صورت دو طرفه همزمان یعنی Full Duplex انجام می‌شود.

کاربردهای اکسس پوینت

اکسس پوینت در شبکه‌های مختلفی مثل:

 • شبکه‌های مخابراتی
 • شبکه‌های کامپیوتری
 • دکل اپراتورهای تلفن همراه
 • شبکه‌های داخلی کوچک و بزرگ
 • شبکه‌های بلوتوث

کاربرد دارند. از AP ها به عنوان تقویت کننده امواج برای مسافت‌های دورتر نیز استفاده می‌شود که در این حالت به آنها Repeater می‌گویند.

 

انواع اکسس پوینت

اکسس پوینت‌ها را می‌توان از نظر مکان نصب، تجاری و اینترپرایزی، مستقل یا کنترلی بودن دسته بندی کرد، از نظر مکان نصب اکسس پوینت‌ها به دو دسته داخلی (Indoor) یا بیرونی (Outdoor) تقسیم می‌شوند.

 • داخلی (Indoor)

 

نوع کوچک اکسس پوینت که نصب و نگهداری آن آسان است و سیگنال‌های قوی، پایدار و با کیفیتی دارد گزینه مناسبی برای نصب متراکم در مکان‌هایی که نیاز به نصب چندین دیوایس است، می‌باشد. برای مصارف داخلی و محیط‌های اداری کاربرد دارد و اشعه‌های آن بسیار ضعیف است. نمونه پرکاربرد این نوع اکسس پوینت مدل AP One AC mini است که ابعاد آن به اندازه یک مربع ۱۰ در ۱۰ است و کوچک‌ترین اکسس پوینت دنیاست.  ” برای آشنایی بیشتر با کوچک‌ترین اکسس پوینت دنیا ( اینجا می تونید لینک بدید به صفحه معرفی این مدل اکسس پوینت)  را مطالعه کنید”

 • بیرونی (Outdoor)

 

اکسس پوینت‌های Outdoor که برای فضای باز و شرایط محیطی سخت مثل بنادر و اسکله‌ها  مورد استفاده قرار می‌گیرند در برابر گرما و رطوبت مقاوم هستند، سیگنال‌های شبکه با وجود پوشش گسترده بسیار پایدار هستند.

امکاناتی نظیر قابلیت اتصال به سقف و وجود آنتن MU-MIMO موجب کارایی آن در  محیط‌هایی با اندازه‌های متفاوت و پوشش گسترده این مناطق شده است. مقدار رم و CPU  اکسس پوینت تعیین کننده مقدار کارایی آن برای محیط داخل یا خارج است. از نمونه های موفق و پرکاربرد این نوع، اکسس پوینت های Aruba ساخت شرکت HPE را می توان معرفی کرد.

این اکسس پوینت‌ها مجهز به آخرین تکنولوژی روز وای فای هستند، قابلیت ایجاد ارتباطی امن را دارند از نظر سیگنال و ارتباط بسیار قوی و پایدار هستند، عملکرد و رومینگ آنها بهینه شده است و در صورت بروز مشکلات فنی و حتی قطع برق از دسترس خارج نمی‌شوند. “برای آشنایی بیشتر با اکسس پوینت‌های ARUBA این مقاله را ( اینجا می تونید لینک بدید به صفحه معرفی این مدل اکسس پوینت) مطالعه کنید”

 

اکسس پوینت‌ها را می‌توان به دو نوع تجاری و اینترپرایزی تقسیم کرد که تجاری‌ها در هتل‌ها و رستوران‌ها کاربرد دارند و اینترپرایزی‌ها که برای شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ کاربرد دارند و تامین امنیت آنها اهمیت بالایی دارد.

اکسس پوینت‌ها از نظر نوع نصب هم به دو گروه دیواری و سقفی تقسیم می‌شوند.

 1. اکسس پوینت دیواری

نوع دیواری آن که  به اکسس پوینت پنلی معروف است و نرخ انتقال اطلاعات آن بین  ۱۵۰ Mbps تا ۳۰۰ Mbps می‌باشد.

 1. اکسس پوینت سقفی

نوع سقفی آن که به سقف متصل شده و تک فرکانس یا دو فرکانس هستند. نرخ انتقال اطلاعات آنها بین ۱۵۰ Mbps تا ۴۵۰Mbps است.

نوع دیگر تقسیم‌بندی اکسس پوینت‌ها مستقل یا کنترلی بودن آنهاست. اکسس پوینت Standalone یا مستقل که در منازل و شبکه‌های کوچک کاربرد دارند و وظیفه آنها مجوز دسترسی، احراز هویت و ترجمه آدرس و پیاده سازی فایروال است.

اکسس پوینت Controller Based یا کنترلی که گران‌تر از نوع مستقل هستند پیکربندی آنها فقط از طریق کنترلر بی‌سیم قابل انجام است و این نوع اکسس پوینت برای شبکه‌های مقیاس بزرگ قابل استفاده هستند و وظیفه آنها پیکربندی، رمزگذاری، آپدیت‌ها و تنظیمات پالیسی و مدیریت متمرکز شبکه است.

تفاوت اکسس پوینت و مودم

مودم درگاه اتصال به اینترنت است. با اتصال کابل تلفن یا فیبرنوری به مودم می‌توانید به اینترنت وصل شوید. مودم قابلیت تبدیل صفر و یک کامپیوتری به آنالوگ و سیگنال ورودی را به دیجیتال دارد. که به این دو فرآیند اصطلاحا modulation  و demodulation گفته می‌شود.

تفاوت مودم و اکسس پوینت در کاربرد آنهاست اکسس پوینت شبکه‌های محلی بی سیم را ایجاد و سیگنال‌های ارتباطی را تقویت می‌کند. ولی مودم وظیفه اتصال کامپیوتر به اینترنت و انتقال دیتا روی خط تلفن یا فیبرنوری را برعهده دارد.

 

بهترین اکسس پوینت

در ادامه به معرفی ۴ نوع دستگاه اکسس پوینت معروف و پرکاربرد می‌پردازیم.

 1. Aruba Outdoor 560

اکسس پوینت کوچک و انعطاف‌پذیر مناسب برای نصب در محیط‌های مختلف مثل انبار و سوله‌ها قابلیت پشتیبانی از wifi6 ، امکان ایجاد ارتباط امن و بهینه شده و همچنین دسترسی به اینترنت اشیا را فراهم می‌کند.

 1. AP One AX

پوشش‌دهی و سرعت بالا، پشتیبانی از وای فای ورژن ۶ ، امکان نصب در هرمکانی، دسترسی به گزارشات کامل شبکه برای مدیریت بهینه شبکه و مجهز به مدیریت InControl برای مشاهده سلامت و میزان مصرف دیتا شبکه در هر مرورگری از قابلیت‌های این مدل اکسس پوینت می‌باشد.

 1. TP-Link TL-WA801ND

این مدل اکسس پوینت انتخاب مناسبی برای تماشای ویدیوهای آنلاین، بازی‌های آنلاین گروهی و VOIP است. برای دفتر کارهای کوچک و مصارف خانگی مناسب است. سرعت انتقال اطلاعات آن ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه است که سرعت نسبتا بالایی دارد و از نظر پوشش دهی و پایداری سرویس هم وضعیت مناسبی دارد.

قابلیت فعالیت در مدهای مختلف یعنی مختلف bridge mode, client mode, multi-SSID mode, wireless repeater mode و wireless access point mode را دارد.

 1. NETGEAR (WAC104-100NAS)

این مدل اکسس پوینت ۴ پورت اترنت دارد که می‌توان دستگاه‌های مختلف را  با انجام تنظیمات ساده به آن متصل کرد. با استفاده از فناوری WiFi-AC-802.11 سرعت خود را به ۱٫۲ گیگابایت بر ثانیه می‌رساند و سیگنال‌های قدرتمندی دارد.

این اکسس پوینت دارای سیستم امنیتی برای محافظت از اطلاعات، دو پهنای باند ۵ و ۲٫۴ گیگاهرتزی و دکمه WPS است و رابط کاربری، کاربر پسندی دارد.

 1. Securifi Almond Touchscreen

حداکثر سرعت این مدل اکسس پوینت ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه است و در دفاتر کار یا مصارف خانگی می‌توان از آن به عنوان اکسس پوینت، روتر اصلی، بریج وایرلس یا اکستندر استفاده کرد.  به دلیل داشتن تنظیمات ساده در کمتر از ۵ دقیقه می‌توان آن را کانفیگ کرد. حالت تشخیص خودکار اینترنت و حالت اکستندر دامنه هم دارد و روی آن یک صفحه نمایش لمسی LCD رنگی تعبیه شده است.

 1. Linksys LAPAC1750

مدل پیشرفته اکسس پوینت چندکاره که قابلیت فعالیت در مدل بریج برای گسترش سیگنال‌های وایرلس را دارد حداکثر سرعت انتقال اطلاعات آن ۱۷۰ مگابیت بر ثانیه است یک پورت اترنت گیگابایت دارد و به دستگاه‌های کابلی مجوز اتصال به شبکه‌های وایرلس را می‌دهد. مجهز به High Power PA است که پوشش وایرلس بهتری ارائه می‌دهد این دستگاه سبک و زیبا طراحی شده است و قابلیت کانفیگ آسان و سریع را دارد.