نتسا مقالات رایانش ابری (Cloud Computing) چیست؟ چه کاربرد هایی دارد؟

logo

رایانش ابری (Cloud Computing) چیست؟ چه کاربرد هایی دارد؟

دسته بندی: مقالات
توسط : فرناز شعبانی 0 دیدگاه
05 نوامبر 2019

Cloud Computing یا رایانش ابری چیست؟ 

رایانش ابری به ارائه خدمات مختلف از طریق اینترنت گفته می شود. این منابع شامل ابزارها، برنامه ها یا اپلیکیشن هایی مانند ذخیره سازی داده ها، سرورها، پایگاه های داده، شبکه و نرم افزار می باشد.

ذخیره سازی مبتنی بر کلود به جای نگه داشتن فایل ها در یک هارد درایو اختصاصی یا دستگاه ذخیره سازی محلی، امکان ذخیره دیتا در یک پایگاه داده از طریق ریموت را امکان پذیر ساخته است. تا زمانی که یک دستگاه الکترونیکی به وب دسترسی داشته باشد، به اطلاعات و برنامه نرم افزاری برای اجرای آن دسترسی خواهد داشت.

Cloud computing به دلایلی از جمله صرفه جویی در هزینه ها، افزایش بهره وری، سرعت بالا و کارایی، عملکرد و امنیت، انتخابی محبوب برای مردم و کسب و کارها می باشد.

چرا رایانش ابری نام گرفت؟

Cloud computing به دلیل امکان ایجاد دسترسی به اطلاعات از راه دور بر روی کلود یا فضای مجازی این نام را به خود اختصاص داده است. شرکت های ارائه دهنده خدمات ابری، کاربران را قادر ساخته اند تا فایل ها و اپلیکیشن ها را از طریق دسترسی ریموت به سرور، ذخیره کرده و سپس از طریق اینترنت به کلیه اطلاعات مورد نیاز دسترسی داشته باشند. این بدان معناست که کاربر برای دسترسی به اطلاعات خود نیاز به حضور فیزیکی در مکان خاصی ندارد و به کاربر امکان می دهد از راه دور کار کند.

در واقع رایانش ابری تمام حجم کاری سنگینی که از پردازش اطلاعات زیاد ایجاد می شود از دستگاه کاربر حذف می کند. همچنین می تواند لود کاری بالا را به سمت Computer Cluster های عظیم با دسترسی از راه دور از طریق فضای مجازی سوق دهد. به دلیل دسترسی راحت در هر زمان و در هر مکان در دنیا، به داده ها، کارها و برنامه های مورد نیاز از هر دستگاهی که با آن بتوان به اینترنت وصل شد، اینترنت را به ابر تشبیه می کنند.

 

انواع کلود: خصوصی، عمومی، هیبرید یا ترکیبی

سرویس رایانش ابری می تواند هم بصورت Public (عمومی) و هم بصورت Private (خصوصی) ارائه شود. سرویس پابلیک کلود خدمات خود را با پرداخت هزینه از طریق اینترنت ارائه می دهند. از طرف دیگر سرویس های پرایوت کلود فقط به تعداد معینی از افراد خدمات ارائه می دهند.  این خدمات بر پایه سیستمی از شبکه ها هستند که خدمات میزبان را تأمین می کنند. همچنین میتوان از سرویس ترکیبی یا هیبرید که از ترکیب دو سرویس دیگر عمومی و خصوصی تشکیل شده است نیز نام برد.

سرویس های مبتنی بر کلود انواع مختلفی دارند که هر کدام خدمات مختلفی دارند و متفاوت هستند. پابلیک کلود خدمات خود را بر روی سرورها و فضاهای ذخیره سازی بر بستر اینترنت ارائه می دهند. شرکت های ارائه دهنده سرویس ابرهای عمومی دارای مالکیت زیرساخت، نرم افزارها و سخت افزارها می باشند و مدیریت و کنترل آنها را در اختیار دارند. مشتریان از طریق حساب های خود به یک فضای اشتراکی که تقریباً هر کسی می تواند به آن دسترسی داشته باشد خدمات دریافت می کنند.

سرویس ابرهای اختصاصی مختص مشتریان خاص، میتوانند از فضای خصوصی برای تجارت یا سازمان خود بهره مند شوند. در این حالت خدمات و زیر ساخت ها در یک شبکه خصوصی نگهداری میشود. در نتیجه مدیریت آن با خود سازمان است.

سرویس ابرهای ترکیبی یا Hybrid، همانطور که از نام آن مشخص است، ترکیبی از خدمات ارائه شده در دو مدل قبل است. این سرویس انعطاف پذیری بیشتری به کاربر می دهد و به زیر ساخت بهینه و امنیت کاربری کمک شایانی می کند.

 

انواع سرویس های مبتنی بر ابر

 

صرف نظر از نوع خدمات، سرویس رایانش ابری مجموعه ای از عملکردها یا قابلیت ها را در اختیار کاربران قرار می دهد:

  • پست های الکترونیکی
  • ذخیره سازی، بکاپ گیری و بازیابی اطلاعات
  • ساخت اپلیکیشن ها و آزمایش برنامه ها
  • تجزیه و تحلیل دیتاها
  • انتشار فایل های صوتی و تصویری (Audio and video streaming)
  • ارائه نرم افزار با توجه به تقاضا

با توجه به اینکه رایانش ابری هنوز یک سرویس نسبتاً جدید است اما توسط سازمان های مختلفی از سایز های کوچک تا بزرگ، سازمان های خصوصی و دولتی و حتی کاربران مستقل مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بررسی مدل های رایانش ابری

 

رایانش ابری یک تکنولوژی واحد مانند میکروچیپ یا تلفن همراه نیست. بلکه ترکیبی ایده آل از سه سرویس یا سه لایه مختلف می باشد:

  • Software-as-a-service (SaaS) نرم افزار به عنوان سرویس
  • Infrastructure-as-a-service (IaaS) زیرساخت به عنوان سرویس
  • Platform-as-a-service (PaaS) پلت فرم به عنوان سرویس

 

“نرم افزار به عنوان سرویس” چیست؟

Software-as-a-service یا SaaS، مستلزم استفاده نرم افزار با استفاده از لایسنس برای مشتریان می باشد. مجوزها معمولاً از طریق pay-as-you-go یا بر پایه تقاضا ارائه می شوند. این نوع سیستم را میتوان در Microsoft Office’s 365 یافت.

“زیرساخت به عنوان سرویس” چیست؟

Infrastructure-as-a-service یا IaaS ، روشی است که در آن همه چیز از سیستم عامل (OS) تا سرورها و ذخیره سازها از طریق اتصال مبتنی بر IP به عنوان بخشی از یک سرویس درخواستی در اختیار مشتریان قرار میگیرد. مشتریان دیگر نیاز به خرید سرور یا نرم افزار نداشته و بجای آن برای تهیه این نوع منابع، با توجه به نوع درخواست، بصورت برون سپاری شده سرویس مورد نیاز را دریافت میکنند. از جمله معروف ترین سیستم های حال حاضر می توان به IBM Cloud و Microsoft Azure اشاره کرد.

“پلت فرم به عنوان سرویس” چیست؟

Platform-as-a-service یا PaaS به عنوان پیچیده ترین لایه در میان سه لایه محاسباتی مبتنی بر کلود شناخته میشود. PaaS شباهت هایی با SaaS دارد، تفاوت اصلی در این است که به جای ارائه نرم افزار به صورت آنلاین، در واقع بستری برای ایجاد نرم افزاریست که از طریق اینترنت ارائه می شود. این مدل شامل پلتفرم هایی نظیر Salesforce.com و Heroku است.

 

مزایای استفاده از رایانش ابری

نرم افزار مبتنی بر Cloud مزایای زیادی را از جمله توانایی استفاده از نرم افزار از هر دستگاهی، از طریق یک برنامه یا یک مرورگر به شرکت های مختلف ارائه می دهد. در نتیجه کاربران می توانند فایل ها و تنظیمات خود را بصورت کاملاً یکپارچه به دستگاه های دیگر منتقل کنند.

البته که رایانش ابری چیزی فراتر از دسترسی به پرونده ها توسط چندین دستگاه است. به لطف سرویس های cloud computing، کاربران می توانند ایمیل خود را بر روی هر رایانه ای بررسی کرده و حتی با استفاده از سرویس هایی مانند Dropbox و Google Drive فایل های خود را ذخیره کنند. همچنین خدمات رایانش ابری امکان تهیه نسخه بکاپ از فایل هایی مانند: موزیک، فایل ها و عکس ها را برای کاربران فراهم می کند، و این اطمینان خاطر را می دهد که در صورت حتی خرابی هارد دیسک، بلافاصله فایل ها در دسترس هستند.

همچنین برای مشاغل بزرگ صرفه جویی در هزینه ها را به دنبال خواهد داشت. قبل از اینکه راهکار مبتنی بر کلود به گزینه ای مناسب برای شرکت ها و سازمان ها تبدیل شود، آنها ملزم به خرید، ساخت و نگهداری پر هزینه جهت مدیریت فناوری اطلاعات و زیرساخت ها بوده اند. شرکت ها می توانند مراکز پر هزینه سرور و بخش های فناوری اطلاعات را برای اتصال سریعتر به اینترنت، جایی که کارکنان با اینترنت به صورت آنلاین برای انجام وظایف خود در تعامل هستند، با راهکار کلود جایگزین کنند.

ساختار ابری به افراد کمک می کند تا فضای ذخیره سازی بر روی کامپیوترها و لپ تاپ ها را حفظ کنند. همچنین امکان بروز رسانی نرم افزار را سریعتر از قبل فراهم نموده است، زیرا شرکت های تولید کننده نرم افزار می توانند محصولات خود را تحت وب ارائه دهند که دیگر نیاز به روش های قدیمی و سنتی نظیر دیسک ها و یا فلش درایوها را از میان می برد. به عنوان مثال مشتریان محصولات Adobe می توانند از طریق اشتراک مبتنی بر اینترنت که بر روی Creative Cloud موجود است به تمامی نرم افزارهای خود دسترسی داشته باشند. بدین ترتیب کاربران به راحتی نسخه های جدید را در اختیار داشته و حتی مشکلات برنامه های خود را به راحتی برطرف می کنند.

معایب استفاده از Cloud

با توجه به تمامی مزایایی که سرویس های مبتنی بر Cloud ایجاد می کنند مانند: سرعت، کارایی و نوآوری ها، رایانش ابری، طبیعتاً معایب و خطراتی نیز به همراه خواهد داشت که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

یکی از بزرگترین دغدغه ها در راهکار کلود، امنیت اطلاعات می باشد، به خصوص زمانی که پای سوابق پزشکی حساس و اطلاعات مالی مهم در میان باشد. در حالی که مقررات سخت گیرانه ای برای تقویت امنیت و انطباق آن برای سرویس های ابری وجود دارد، اما همچنان این مسئله یکی از نگرانی ها در این خصوص می باشد. Encryption یا رمزنگاری اطلاعات یکی از راه های محافظت می باشد، اما اگر این کلید رمزنگاری از بین برود یا دزدیده شود، داده ها نیز از میان می رود. سرورهایی که توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات رایانش ابری نیز نگهدای می شوند؛ می توانند قربانی بلایای طبیعی، اشکالات فنی و باگ ها یا قطعی برق شوند.

مانند هر تکنولوژی جدید، مسیر یادگیری برای هم کارمندان و همچنین مدیران وجود دارد. اما با دسترسی های مجزا و دستکاری اطلاعات که توسط افراد مختلف از طریق یک پورت امکان پذیر است، اشتباهات سهوی می توانند بر کل سیستم تاثیر گذار باشند.

آینده رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری با وجود سابقه طولانی هنوز در مرحله اولیه تصویب می باشد. بسیاری از کسب و کارها هنور در مرحله بررسی و تصمیم گیری این هستند که کدام برنامه ها را منتقل کنند و چه زمانی مناسب است. هنوز بسیاری از سازمان ها با تصور اینکه دیتای آنها در جایی امن بر روی سرور خودشان در دیتا سنتر باشد کنار نیامده اند. بسیاری از شرکت ها هنوز با پذیرش فضای کلود به عنوان مکانی مناسب برای دیتاهایشان مشکل داشته و برخی تخمین زده اند که فقط تا ۱۰% از لود کاری به این فضا منتقل خواهد شد و همچنان بحث اقتصادی برای CIO مطرح می باشد.

برای کسب و کارهایی که با محاسبات سر و کار دارند، انتقال به Cloud از لحاظ اقتصادی با کاهش چشمگیر اقتصادی همراه خواهد بود. در نتیجه، شرکت های ارائه کننده سرویس های رایانش ابری به جای تمرکز بر صرف هزینه، بیشتر به عنوان یک منتقل کننده دیجیتال عمل می کنند. انتقال کسب و کارها به سمت کلود، میتواند بازنگری مجدد در فرآیندهای تجاری و تغییرات چشمگیری را برای سازمان ها به همراه داشته باشد، که این به تجزیه دیتا و سازمان یافته شدن آنها کمک می کند. این اشتیاق به انتقال بر روی کلود برای برخی از کسب و کارها که نیاز به تقویت برنامه های دیجیتال خود دارند، جذاب خواهد بود و برای برخی که نیاز به اضافه کردن سوئیچ به شبکه خود دارند، این جذابیت کمتر است.

پست های مرتبط