نتسا مقالات روتر چیست؟ کاربرد روتر

logo

روتر چیست؟ کاربرد روتر

دسته بندی: مقالات
توسط : سهیلا رحیمی 0 دیدگاه
13 سپتامبر 2022

روتر چیست؟

 

برای اتصال دو یا چند شبکه یا زیرشبکه به یکدیگر از دستگاهی به نام روتر استفاده می‌شود، روتر دو وظیفه اصلی دارد:

 • مدیریت ترافیک (روتر با ارسال بسته داده به مقصد مورد نظر براساس آدرس IP (آی‌پی چیست؟ چگونه IP سیستم را پیدا کنیم) ترافیک را مدیریت می‌کند.)
 • به چندین دستگاه اجازه می‌دهد که از یک اتصال اینترنتی استفاده کنند.

روترها دارای انواع متعددی هستند ولی بیشتر روترها داده‌ها را بین LAN و WAN منتقل می‌کنند، LAN همان شبکه محلی است که از اتصال دستگاه‌هایی که در منطقه جغرافیایی خاص هستند، تشکیل می‌شود و معمولا به یک روتر نیاز دارد. برای آشنایی با انواع شبکه مقاله شبکه چیست؟ تعریف انواع شبکه را بخوانید.

WAN یا شبکه گسترده که از LAN بزرگتر است و برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگی که در چند نقطه جغرافیایی مختلف فعالیت دارند مناسب است. می‌توان گفت چند شبکه محلی LAN که وابسته به مکان هستند به یکدیگر متصل می‌شوند و یک شبکه WAN را تشکیل می‌دهند. WAN گسترده‌تر است و معمولا به چندین روتر و سوئیج نیاز دارد.

 

وظیفه روتر مدیریت ترافیک شبکه است

 


کاربرد روتر

 

روتر داده‌ها را بین شبکه‌های مختلف ارسال می‌کند، مثلا ایجاد ارتباط بین شبکه داخلی سازمان شما با اینترنت، کاربرد روتر است. روتر را دروازه خروجی شبکه هم می‌گویند.

هر پکت داده، زمانی که در حال خروج از شبکه است به روتر می‌رسد، روتر آدرس IP و مقصد پکت را بررسی می‌کند و طبق قوانینی که برای آن مشخص شده است نزدیک‌ترین مسیر را برای پکت تعیین می‌کند و پکت را به روتر دیگری که در ورودی شبکه قرار دارد ارسال می‌کند، این روند ادامه دارد تا زمانی که پکت به مقصد مورد نظر برسد.

فواید روتر

 

 • مهم‌ترین وظیفه روتر اشتراک‌گذاری یک اتصال شبکه واحد بین ماشین‌های متعدد است، با استفاده از روتر چندین کاربر می‌توانند به اینترنت متصل شوند و در نهایت بهره‌وری شبکه افزایش یابد، روترها برای اتصال معماری‌های شبکه و رسانه‌های دیگر نیز کاربرد دارند.
 • تامین امنیت روتر اولین قدم برای داشتن اتصال ایمن به شبکه است، اگر کاربران با مودم خود مستقیم به اینترنت متصل شوند در معرض تهدیدات سایبری زیادی قرار می‌گیرند، برای همین از روتر به عنوان واسط بین دو شبکه استفاده می‌شود تا شبکه امن باشد.
 • روتر برای تسهیل ارتباطات اینترنتی از تکنیک‌های مسیریابی پویا بهره می‌برد و بهترین مسیر موجود برای ارتباط و عملیات اینترنتی را مشخص می‌کند و به این صورت ترافیک شبکه را کاهش می‌دهد.
 • روتر وظیفه سوئیچینگ و فیلترینگ بسته را هم برعهده دارد، روتر شبکه را براساس مجموعه‌ای از قوانین فیلتر می‌کند و طبق این قوانین بسته‌ها اگر مجاز باشند می‌توانند در بستر شبکه مبادله شوند.
 • روترها در صورتی که یکی از اجزای خارجی شبکه معیوب شود از دستگاه‌های جایگزین برای جلوگیری از اختلال در مسیریابی ترافیک شبکه استفاده می‌کنند، سازمان‌های بزرگ از این طرح پشتیبان برای مدیریت کارآمد ترافیک استفاده می‌کنند.
 • روترها از ترجمه آدرس شبکه (NAT) استفاده می‌کنند، با NAT روترها می‌توانند با استفاده از آدرس IP عمومی و اشتراک پورت‌های UDP، اتصال را به اشتراک بگذارند، اتصال به اینترنت بدون NAT برای سازمان‌های بزرگ غیرممکن است.
 • روترها می‌توانند با مودم یکپارچه شوند و این تضمین کننده کاربرد وایرلس اکسس پوینت برای ایجاد شبکه‌های کوچک است. پیشنهاد میکنیم مقاله تفاوت روتر و اکسس پوینت را مطالعه کنید.

 


انواع روتر

 

برای اتصال یک شبکه LAN به اینترنت، روتر باید اول به یک مودم متصل شود، برای این اتصال دو راه وجود دارد:

 • روتر بی‌سیم: از ویژگی‌های روتر بی‌سیم اتصال آن به مودم از طریق کابل اترنت است، روتر بسته‌ها را از کد باینری به سیگنال‌های رادیویی تبدیل و سپس توزیع می‌کند، برای توزیع آنها از آنتن استفاده می‌کند، روترهای بی‌سیم WLAN ایجاد می‌کنند یعنی چندین دستگاه را با استفاده از ارتباطات بی‌سیم به هم متصل می‌کنند.
 • روتر سیم دار که برای ارتباط با مودم همانند روتر بی‌سیم از کابل اترنت استفاده می‌کند، برای اتصال به یک یا چند دستگاه در شبکه از کابل‌های جداگانه استفاده می‌کند مثل ایجاد LAN یا پیوند دادن دستگاه‌های درون شبکه به اینترنت

پیشنهاد میکنیم برای آشنایی با کابل شبکه؛ کابل شبکه چیست؟ چه کاربردی دارد؟ مطالعه کنید. در صورتی که رنگ کابل ها را نمی‌شناسید مقاله آشنایی با رنگبندی کابل شبکه و استانداردهای آن را مطالعه کنید.

در دسته‌بندی دیگری به جز نوع سیمی و بی‌سیم روتر که برای شبکه‌های محلی کوچک استفاده می‌شوند، انواع متفاوت دیگری از روتر که برای عملکرد تخصصی ساخته شده‌اند وجود دارد، مثل :

 • روتر اصلی: این روتر در شرکت‌ها و مشاغل بزرگ مورد استفاده هستند که حجم بالایی از بسته‌های داده را در شبکه منتقل می‌کنند، روترهای اصلی در هسته شبکه کار می‌کنند و امکان برقراری ارتباط با شبکه‌های خارجی را ندارند.
 • روتر لبه: این روتر با روترهای اصلی که در هسته شبکه هستند و همچنین با شبکه‌های خارجی ارتباط برقرار می‌کنند، روترهای لبه دقیقا در لبه شبکه قراردارند و از BGP (پروتکل دروازه مرزی) برای ارسال و دریافت داده‌ها از سایر شبکه‌های LAN و WAN استفاده می‌کنند.
 • روتر مجازی: روتر مجازی یک دستگاه سخت افزاری مانند سایر مدل‌ها نیست بلکه یک نرم افزار است که همان عملکرد روتر سخت افزاری استاندارد را دارد و در صورت عدم موفقیت، از پروتکل افزونگی روتر مجازی (VRRP) برای ایجاد روترهای مجازی اولیه و پشتیبان استفاده می‌کند.

 

 

مودم وظیفه اتصال به اینترنت را دارد ولی روتر وظیفه توزیع سیگنال اتصال را بین چندین دستگاه برعهده دارد. برخی از مودم‌ها نیز میتواند وظیفه توزیع سیگنال را هم داشته باشد

 

تفاوت روتر و مودم

 

برای بیان تفاوت بین روتر و مودم:

ابتدا بگوییمRouter  چیست؟ روتر شبکه‌ها را تشکیل داده و ترافیک داده‌ها را در داخل و بین شبکه‌ها مدیریت می‌کند.

مودم چیست؟ مودم شبکه‌ها را به اینترنت متصل می‌کند، مودم با تبدیل سیگنال‌های یک ISP به سیگنال دیجیتال که می‌تواند توسط هر دستگاه متصل تبدیل شود، به اینترنت متصل می‌شود.

یک دستگاه برای اتصال به اینترنت ابتدا به یک مودم متصل می‌شود، سپس روتری که در شبکه مستقر است سیگنال‌ها را به طور متناوب بین چندین دستگاه مستقر در شبکه توزیع می‌کند و به آنها مجوز اتصال همزمان به اینترنت را می‌دهد.

برای درک بهتر کاربرد مودم و روتر و تفاوت این دو به مثال‌های زیر دقت کنید:

فرض کنید شما مودم ندارید ولی یک روتر دارید:

شما به دلیل نداشتن مودم امکان اتصال به اینترنت را ندارید اما چون روتر دارید می‌توانید با دستگاه‌های هوشمند موجود در اطراف خود یک شبکه محلی ایجاد کنید و داده‌ها را به اشتراک بگذارید.

در سناریو دیگری فرض می‌کنیم شما یک مودم دارید اما روتر ندارید، حالا شرایط چگونه است؟

شما می‌توانید یک دستگاه را به اینترنت متصل کنید (مثلاً لپ‌تاپ)، اما نمی‌توانید آن اتصال اینترنت را بین چندین دستگاه (مثلاً لپ‌تاپ و تلفن هوشمند) توزیع کنید.

حالا اگر هم مودم داشته باشید هم روتر، با استفاده از هر دو دستگاه، می توانید با کامپیوتر، تبلت و گوشی هوشمند خود یک شبکه LAN تشکیل دهید و همه آنها را همزمان به اینترنت متصل کنید. ولی مودم‌هایی وجود دارند که روتر هم هستند و هم ۴ پورت LAN و هم شبکه بی سیم را برای شما فراهم می‌کنند.

دیدگاه خود را ارسال کنید

پست های مرتبط