نتسا مقالات هر آنچه در مورد پروتکل FTP باید بدانید + تفاوت‌های SFTP و FTP

logo

هر آنچه در مورد پروتکل FTP باید بدانید + تفاوت‌های SFTP و FTP

دسته بندی: مقالات
0 دیدگاه
14 آگوست 2021

FTP ساده‌ترین مکانیزم انتقال و میزبانی فایل‌ها به شکل محلی یا راه دور است. هنگامی که در حال وب‌گردی هستید، به‌طور معمول بخش اعظمی از درخواست‌های شما از طریق پروتکل HTTPS ارسال می‌شود، با این‌حال، پروتکل‌های دیگر نیز وجود دارند که ناخواسته از آن‌ها استفاده می‌کنید. از مهم‌ترین پروتکل‌های موجود در این زمینه باید به  IMAP و POP اشاره کرد که میل‌سرورها برای ارسال و دریافت ایمیل از آن استفاده می‌کنند. از دیگر پروتکل‌های مطرح اینترنت باید به سامانه نام دامنه (DNS) اشاره کرد که وظایف ترجمه نام دامنه‌ها به آدرس‌های آی‌پی و بالعکس را بر عهده دارد.

 

Ftp در موبایل چیست؟

یکی از نکات مهم در ارتباط با FTP وجود گزینه‌ای برای اتصال به FTP در گوشی‌های موبایل است. FTP در موبایل به معنای اتصال به سرور FTP از طریق گوشی هوشمند و با استفاده از برنامه‌های مدیریت فایل مثل ES File Manager است. در این حالت برای دسترسی به سرور FTP ابتدا باید یک برنامه کاربردی نظیر ES File Manager را نصب کنید. هنگامی که ابزار فوق را روی گوشی هوشمند نصب کردید، ارتباط وای‌فای گوشی را روشن کرده و نرم‌افزار را اجرا کنید و در مرحله بعد باید به بخش Network بروید و گزینه FTP را لمس کنید.

در ادامه گزینه New و سپس FTP را انتخاب کنید. ES File Manager به سرعت سرور FTP را شناسایی می‌کند. در این حالت، بسته به پیکربندی که اعمال کرده‌اید ممکن است به شکل مستقیم به سرور متصل شوید یا صفحه مربوط به وارد کردن آدرس آی‌پی یا دامنه، نام کاربری و گذرواژه را مشاهده کنید. اگر اطلاعات را به درستی وارد کنید، حساب کاربری به فهرست نرم‌افزار اضافه می‌شود و اتصال برقرار می‌شود. اکنون قادر به جابه‌جایی فایل‌ها با گوشی هوشمند یا تبلت هستید.

 


Tftp چیست؟

ترجمه فارسی پروتکل TFTP سرنام Trivial File Transfer Protocol پروتکل انتقال فایل کم اهمیت است. این پروتکل همانند اسلاف خود مبتنی بر الگوی کلاینت سرور است و برای انتقال و اشتراک‌گذاری فایل‌ها در شبکه استفاده می‌شود. عملکرد TFTP مبتنی بر پروتکل UDP است و سعی می‌کند اشتراک‌گذاری مبتنی بر یک اتصال ثابت را ارایه کند. البته پیاده‌سازی پروتکل‌ فوق محدود به UDP نیست و این امکان وجود دارد که از پروتکل‌های دیگر برای پیاده‌سازی آن استفاده کرد. با این‌حال نسبت به FTP تفاوت‌هایی دارد. به‌طور مثال، قادر نیست فهرست‌ها یا مجوزها را از طریق chmod فهرست کند و از پورت ۶۹ برای پیاده‌سازی کانال ارتباطی استفاده می‌کند.

در پروتکل فوق فرآیند انتقال داده‌ها بر مبنای محاوره‌ای که کلاینت وارد می‌کند انجام می‌شود که این درخواست ممکن است خواندنی یا نوشتنی باشد. در پروتکل فوق اطلاعات در قالب بلاک‌هایی ارسال می‌شوند. با این‌حال، برای آن‌که گسیختگی در ارسال اطلاعات به وجود نیاید، قبل از ارسال بلوک بعدی، هر بلوک یک بسته تایید ارسال می‌کند تا نشان دهد بسته قبلی با موفقیت به مقصد رسیده است، این فرآیند ادامه پیدا می‌کند تا این‌که یک بسته داده‌ کوچک‌تر از اندازه ثابت پایان انتقال را نشان می‌دهد.

در پروتکل فوق اندازه هر بلوکی که ارسال می‌شود ۵۱۲ بایت است. اگر بسته‌ای در زمان انتقال از دست برود، گیرنده‌ وقفه‌ای دریافت می‌کند و درخواست می‌کند تا آخرین بسته یکبار دیگر ارسال شود. در حالت کلی، اگر خطایی در فرآیند انتقال به وجود آید کانال ارتباطی بسته شده و انتقال ناتمام باقی می‌ماند. از مهم‌ترین دلایل بسته شدن کانال ارتباط باید به عدم وجود فضای خالی روی رسانه کلاینت، ارسال درخواست از جانب کلاینت یا سرور مبنی بر این‌که تاخیری به وجود آمده یا بروز خطاهای چک‌سام در بسته‌ها اشاره کرد.

Ftp مخفف چیست؟

FTP سرنام File Transfer Protocol به معنای پروتکل انتقال فایل است. یکی از قدیمی‌ترین پروتکل‌های اینترنت که مکانیزم ساده‌ای برای به‌اشتراک‌گذاری فایل‌ها ارائه می‌کند. یک سرور FTP دسترسی به یک پوشه و زیرپوشه‌ها را فراهم می‌کند تا کاربران بتوانند از طریق نرم‌افزارهای کاربردی یا مرورگر وب به سرور متصل شده و فایل‌های موردنیاز را دانلود یا بارگذاری کنند.

برای مدیریت فایل هایی که از طریق FTP به اشتراک گذاشته شده اند بهتر است از نرم افزارهای ایمن استفاده شود؛ در مقاله بررسی بهترین نرم افزارهای FTP Server به معرفی آنها پرداخته شده است. مطالعه آن را از دست ندهید.

به‌طور مثال، هنگامی که ویندوز سرور را در زیر ساخت شبکه سازمانی نصب می‌کنید این توانایی را دارید تا FTP را در قالب یک نقش روی ویندوز سرور ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۹ نصب کنید، آن‌را پیکربندی کنید، خط‌مشی‌های مربوطه را برای دیوارآتش پیکربندی کرده، پوشه‌هایی که باید به اشتراک قرار بگیرند را مشخص کرده، حساب‌های کاربری موردنیاز را تعریف کرده، نام‌های کاربری و گذرواژه‌ها را تعریف کرده و در ادامه از طریق نرم‌افزار سازمانی یا به عنوان یک کاربر راه دور به پوشه موردنظر متصل شوید.

FTP به دلیل سهولت در استفاده و عدم پیکربندی‌های پیچیده مورد توجه سازمان‌ها قرار دارد. لازم به توضیح است که برخی سایت‌های دانلود نیز برای بارگذاری محتوا روی سایت و دسترسی ساده‌تر کاربران به فایل‌ها از FTP استفاده می‌کنند. یکی از نکات مهمی که درباره FTP باید به آن دقت کنید این است که پروتکل مذکور امنیت چندان جالبی ندارد و با توجه به این‌که از هیچ الگوریتم رمزنگاری استفاده نمی‌کند، هکرها از طریق تکنیک‌هایی مثل شنود بسته‌های اطلاعاتی قادر به رصد اطلاعاتی هستند که میان گیرنده و فرستنده مبادله می‌شود. به همین دلیل است که پروتکل SFTP ابداع شد. پروتکل SFTP عملکردی مشابه با FTP دارد با این تفاوت که از پروتکل HTTPS برای رمزگذاری اطلاعات استفاده می‌کند.

شماره پورت پروتکل ftp

پروتکل FTP برای انتقال اطلاعات به شماره پورت ۲۱ نیاز دارد، در حالی که پروتکل SFTP از شماره پورت ۲۲ برای برقراری ارتباط استفاده می‌کند.

 


Sftp چیست؟

 

 

پروتکل انتفال فایل ایمن (SFTP) سرنام Secure File Transfer Protocol یک پروتکل مطمئن و ایمن برای تبادل اطلاعات است که تقریبا جایگزین FTP است. پروتکل مذکور با ارائه پوسته ایمن (Secure Shell) که در اصطلاح تخصصی پروتکل SSH نامیده می‌شود به وب‌مسترها و کلاینت‌ها این اطمینان خاطر را می‌دهد که فرآیند انتقال اطلاعات به شکل ایمن انجام می‌شود. SFTP از نگارش ۲ پروتکل SSH استفاده می‌کند که ضریب امنیت زیادی در برابر تهدیدات سایبری دارد. در این حالت داده‌هایی که میان گره‌ها مبادله می‌شود رمزنگاری شده و در قالب بسته‌های دودویی ارسال می‌شوند تا ضریب ایمنی اطلاعات افزایش پیدا کند.

اگرچه استفاده از گذرواژه‌ها آسان است و به‌طور پیش‌فرض تنظیم می‌شوند‌، اما توصیه می‌کنیم کلیدهای SSH ایجاد کرده و کلید عمومی خود را به هر سیستمی که برای دسترسی به آن نیاز دارید منتقل کنید. این رویکرد بسیار امن‌تر است و می‌تواند در طولانی مدت در وقت صرفه‌جویی کند. اگر در نظر دارید از مکانیزم کلیدهای SSH به منظور دسترسی به سرور خود استفاده کنید شیوه انجام این‌کار به شرح زیر است:

اگر در نظر دارید از مکانیزم فوق برای مدیریت فایل‌ها، انتقال و دسترسی از راه دور استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم به مطلب  How To Use SFTP to Securely Transfer Files with a Remote Server مراجعه کنید. در روش فوق به اعتبار اولیه، شناسه کاربر و گذرواژه سرویس‌گیرنده SFTP برای اتصال به سرور SFTP نیاز دارید. به بیان دقیق‌تر در معماری فوق به ترکیب کلیدهای عمومی و خصوصی نیاز دارید تا بتوانید یک جفت کلید روی کامپیوتر کاربر (گیرنده SSH) و سرور SFTP پیاده‌سازی کنید. هنگامی که سرور اتصال SFTP را تایید کند، با استفاده از کلید خصوصی SSH یک امضا الکترونیکی ایجاد می‌کند و پس از این‌کار قادر است در هر بار اتصال این امضا را بررسی کند و پس از تایید به کاربر اجازه اتصال را بدهد.

 


پروتکل‌های FTP و SFTP چه تفاوت‌هایی دارند؟

 

در حالی که هر دو پروتکل برای اشترا‌ک‌گذاری و انتقال اطلاعات استفاده می‌شوند، با این‌حال، وجوه تمایز مشخصی دارند که از مهم‌ترین آن‌ها به موارد زیر باید اشاره کرد:

  • FTP پروتکل انتقال عادی و غیر ایمن است، در حالی که SFTP یک مکانیزم انتقال ایمن را ارایه می‌کند.
  • FTP از مولفه‌ها و زیر پروتکل‌های مختلف پروتکل TCP/IP برای برقراری ارتباط استفاده می‌کند، در حالی که SFTP از پروتکل SSH استفاده می‌کند.
  • FTP از پورت ۲۱ استفاده می‌کند، در حالی که SFTP از پورت شماره ۲۲ استفاده می‌کند.
  • FTP فایل‌ها را به شکل عادی ارسال می‌کند که امکان شنود آن‌ها وجود دارد، در حالی که SFTP قبل از ارسال، اقدام به رمزنگاری اطلاعات می‌کند.
  • به لحاظ سرعت، FTP سرعت بیشتری نسبت به SFTP یا TFTP دارد، زیرا هیچ مکانیزم رمزنگاری ندارد و از پروتکل TCP برای ارسال اطلاعات استفاده می‌کند.

کاربرد FTP چیست؟

به‌طور معمول، پروتکل FTP برای کاربران عادی کاربرد چندانی ندارد، مگر هنگامی که در نظر داشته باشند از بیرون از خانه به اطلاعات دسترسی داشته باشند. در این حالت باید سرور فوق را روی سیستم خود پیاده‌سازی کنند و پوشه یا هارددیسک خارجی را به‌عنوان منبع اشترا‌ک‌گذاری اطلاعات مشخص کنند و در ادامه برای اطمینان بیشتر از یک مکانیزم احراز هویت مبتنی بر گذرواژه استفاده کنند تا یک فرآیند دسترسی نسبتا ایمن و شخصی را پیاده‌سازی کنند.

در این روش کامپیوتر شخصی در خانه و دستگاهی که قصد اتصال به کامپیوتر شخصی را دارند باید به اینترنت متصل باشند. در روش فوق لزومی ندارد تا اطلاعات حساس را با خود انتقال دهید و تنها کاری که باید انجام دهید این است که از طریق یک ارتباطی اینترنتی پر سرعت به کامپیوتر خود متصل شوید. لازم به توضیح است که برای پیاده‌سازی سرور FTP روی کامپیوتر شخصی نیازی نیست از ویندوز سرور استفاده کنید و امکان پیاده‌سازی آن روی ویندوز ۱۰ یا حتا ویندوز ۸ و ۷ نیز وجود دارد.

برای توسعه‌دهندگان وب و به ویژه وب‌مسترها FTP یک ابزار ضروری است که یک مکانیزم انتقال فایل‌ از کامپیوتر محلی به سرور میزبان را فراهم می‌کند. به‌طور مثال، اگر سامانه‌های مدیریت محتوا نظیر دروپال، جوملا یا وردپرس روی سرور میزبان نصب شده باشد، برای انتقال فایل‌ها از سرور و کامپیوتر به FTP نیاز دارید.

در حالت کلی اصلی‌ترین کاربرد FTP اشتراک‌گذاری فایل‌ها است. به‌طور مثال، کاربران فایل‌های خود را روی سرور FTP بارگذاری می‌کنند و لینک دسترسی را در اختیار کاربران دیگر قرار می‌دهند. هرچند سرپرستان شبکه کاربردهای دیگری نیز برای این پروتکل تعریف کرده‌اند که ذخیره‌سازی ایمیج‌های سیستم‌عامل از مهم‌ترین آن‌ها است.

دیدگاه خود را ارسال کنید