نتسا مقالات پهنای باند چیست و تفاوت آن با سرعت

logo

پهنای باند چیست و تفاوت آن با سرعت

دسته بندی: مقالات
توسط : سهیلا رحیمی 0 دیدگاه
20 سپتامبر 2022

مقدمه:

در زمان استفاده از شبکه و اینترنت با اصطلاحاتی مانند پهنای باند، سرعت و ترافیک سروکار داریم، هر کدام از این اصطلاحات مفهوم خاصی دارند که دانستن آنها برای کاربران مفید و لازم است، در ادامه مطلب همراه ما باشید تا به مبحث bandwidth چیست و تفاوت آن با سرعت و ترافیک شبکه بپردازیم.

 

پهنای باند چیست؟

حداکثر ظرفیت انتقال داده، در مدت زمان مشخص و از طریق اتصال شبکه، بین دو نقطه را پهنای باند یا bandwidth می‌گویند. پهنای باند براساس تعداد بیت‌ها، کیلوبیت‌ها، مگابیت‌ها یا گیگابیت‌هایی که می‌توانند در ۱ ثانیه منتقل شوند نشان داده می‌شود.

 

حداکثر ظرفیت انتقال داده در زمان مشخص بین دو نقطه در شبکه را پهنای باند می‌گویند

 

انواع پهنای باند

 

انواع پهنای باند عبارتند از؛ پهنای باند اختصاصی و پهنای باند اشتراکی

 

  • پهنای باند اختصاصی (Dedicated bandwidth)

برای رفع محدودیت و کندی آپلود و دانلود برای کسب و کارهای بزرگ و یا مشترکین خانگی که سرعت برایشان اهمیت دارد و امکان پرداخت هزینه بالا را دارند، باید از پهنای باند اختصاصی استفاده کرد تا تمام پهنای باند خریداری شده به همان مشترک اختصاص یابد و در نتیجه در ساعات اوج مصرف و با افزایش تعداد کاربران آنلاین، کاهش سرعت را تجربه نکند، پهنای باند اختصاصی هیچ یک از این محدودیت‌ها را ندارد و اینترنت پایدار را در ۲۴ ساعت شبانه روز در اختیار مشترکان قرار می‌دهد. پهنای باند اختصاصی نیز به صورت متقارن در دسترس است که در نتیجه سرعت آپلود و دانلود یکسان خواهد بود.

  • پهنای باند اشتراکی (shared bandwidth)

پهنای باند اشتراکی برای استفاده بین مشترکین تقسیم می‌شود. یعنی پهنای باند یا ظرفیت شبکه ما به تعداد کاربران آنلاین بستگی دارد، هرچه تعداد کاربران آنلاین بیشتر باشد داده‌های ما کندتر آپلود یا دانلود می‌شوند.

در سرویس اشتراکی سرعت دانلود معمولا از سرعت آپلود بیشتر است، پهنای باند مشترک پاسخگوی نیاز کسب و کاری که برای آپلود و دانلود نیاز به اینترنت پرسرعت دارد یا کاربران آنلاین زیادی دارد و حتی کاربر خانگی که برای کار در منزل یا بازی آنلاین به اینترنت پرسرعت و پینگ کم نیاز دارد، نیست.

 


تفاوت پهنای باند و سرعت

 

پهنای باند با سرعت برابر نیست، آنها به هم مرتبط هستند، اما یکسان نیستند. تفاوت بین پهنای باند و سرعت در این است که پهنای باند اینترنت تعیین می‌کند که چه مقدار داده می‌تواند از دستگاه ما آپلود یا بارگیری شود. (یعنی پهنای باند حجم داده قابل آپلود در ۱ ثانیه را بیان می‌کند.) و سرعت اینترنت ما تعیین می‌کند که داده‌ها با چه سرعتی می‌توانند در دستگاه ما آپلود یا دانلود شوند. برای افزایش سرعت شبکه باید پهنای باند را افزایش دهیم.

پهنای باند برای استفاده خانگی بین مشترکین تقسیم می‌شود. یعنی پهنای باند یا ظرفیت شبکه ما به تعداد کاربران آنلاین بستگی دارد، هرچه تعداد کاربران آنلاین بیشتر باشد داده‌های ما کندتر آپلود یا دانلود می‌شوند.

در سرویس اشتراکی سرعت دانلود معمولا از سرعت آپلود بیشتر است، پهنای باند مشترک پاسخگوی نیاز کسب و کاری که برای آپلود و دانلود نیاز به اینترنت پرسرعت دارد یا کاربران آنلاین زیادی دارد و حتی کاربر خانگی که برای کار در منزل یا بازی آنلاین به اینترنت پرسرعت و پینگ کم نیاز دارد، نیست.

برای رفع محدودیت و کندی آپلود و دانلود برای کسب و کارها و مشترکین خانگی که سرعت برایشان اهمیت دارد باید از پهنای باند اختصاصی استفاده کرد تا تمام پهنای باند خریداری شده به همان مشترک اختصاص یابد و در نتیجه در ساعات اوج مصرف و با افزایش تعداد کاربران آنلاین، کاهش سرعت را تجربه نکند، پهنای باند اختصاصی هیچ یک از این محدودیت‌ها را ندارد و اینترنت پایدار را در ۲۴ ساعت شبانه روز در اختیار مشترکان قرار می‌دهد. پهنای باند اختصاصی نیز به صورت متقارن در دسترس است که در نتیجه سرعت آپلود و دانلود یکسان خواهد بود.

 


میزان داده‌ای که در یک ثانیه از کارت شبکه عبور میکند پهنای باند است

 

تفاوت پهنای باند و ترافیک

 

به میزان حجمی که شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت به کاربران ارائه می‌دهد و همچنین میزان بازدید کاربران از سایت شما ترافیک گفته می‌شود. اگر از سرور مجازی یا پهنای باند اختصاصی استفاده می‌کنید، میزان دیتایی که در بازه زمانی مشخص مثلا ۶ ماه از کارت شبکه شما عبور می‌کند را ترافیک می‌گویند.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با مشخصات انواع کارت شبکه مقاله کارت شبکه چیست و کاربرد کارت شبکه را مطالعه کنید.

در فضاهای وب اشتراکی، به حجمی از اطلاعات که از سایت‌های متعدد دانلود می‌شود، ترافیک می‌گویند این حجم می‌تواند ۵۰ گیگابایت در ماه باشد.

اما پهنای باند تنها یک تعریف دارد به میزان داده‌ای که در یک ثانیه از کارت شبکه عبور می‌کند، پهنای باند می‌گویند.

 


نحوه اندازه گیری پهنای باند

 

پهنای باند را می‌توان با نرم افزار اندازه گیری پهنای باند، مانند TTCP یا PRTG Network محاسبه کرد اما اگر نرم افزاری در دسترس ندارید، کل میزان ترافیک آپلود شده و دانلود شده در یک بازه زمانی مشخص را محاسبه کنید و مقدار به دست آمده را به صورت عدد در ثانیه یادداشت کنید.

پهنای باند در گذشته بر حسب بیت در ثانیه (bps) نشان داده می‌شد، اما امروزه لینک‌های شبکه ظرفیت بسیار بیشتری دارند، برای همین پهنای باند به صورت مگابیت بر ثانیه (mbs) یا گیگابیت بر ثانیه (Gbs) بیان می‌شود.

اتصالات پهنای باند می‌توانند متقارن یا نامتقارن باشند در حالت متقارن ظرفیت داده در زمان آپلود و دانلود یکسان است ولی در حالت نامتقارن ظرفیت داده در زمان آپلود و دانلود یکسان نیست، در شرایط نامتقارن ظرفیت آپلود کمتر از ظرفیت دانلود است. شبکه‌های wan سازمانی معمولا از پهنای باند متقارن استفاده می‌کنند.

برای آشنایی با انواع شبکه و تجهیزات اکتیو و پسیو مقاله شبکه چیست؟ را بخوانید.


توان عملیاتی در شبکه چیست؟

 

توان عملیاتی معیاری است که نشان می‌دهد یک سیستم می‌تواند چند واحد اطلاعات را در یک زمان معین پردازش کند.

توان عملیاتی در شبکه را براساس معیارهای مختلفی اندازه گیری میکنند:

توان عملیاتی شبکه در انتقال داده، مقدار داده‌ای که با موفقیت از یک نقطه به نقطه دیگر در یک بازه زمانی مشخص منتقل می‌شود و معمولاً بر حسب بیت در ثانیه (bps) اندازه‌گیری می‌شود، مانند مگابیت در ثانیه (Mbps) یا گیگابیت در ثانیه (Gbps).

معیار دیگر اینکه مدت زمانی که کاربر درخواستی را ارسال و پاسخی از شبکه دریافت می‌کند را به عنوان توان عملیاتی در شبکه در نظر می‌گیرند.

توان عملیاتی در شبکه در سیستم‌های ذخیره‌سازی تحت شبکه، به مقدار داده‌ای که می‌توان دریافت و روی رسانه ذخیره کرد یا از رسانه خواند و به سیستم درخواست‌کننده بازگرداند که معمولاً بر حسب بایت در ثانیه (Bps) اندازه‌گیری می‌شود. همچنین می‌توان به تعداد عملیات ورودی یا خروجی گسسته (I/O) پاسخ داده شده در یک ثانیه  (IOPS)  اشاره کرد.

 


تفاوت پهنای باند با لودبالانسینگ

استفاده از لود بالانسینگ در شبکه موجب افزایش کارایی و سرعت خواهد شد (محصولات لود بالانسر SD-WAN پپلینک)، لود بالانسینگ با دو روش تشخیص سلامت منابع و تقسیم ترافیک شبکه سرعت را افزایش می‌دهد. لود بالانسینگ ترافیک شبکه (مقاله لود بالانسینگ ترافیک ورودی) را تقسیم می‌کند یعنی ترافیک شبکه را بین سرورهای وب مختلف توزیع می‌کند تا از اختلال در سرویس دهی یا قطعی سرور به دلیل بارکاری بالا جلوگیری کند.

اما پهنای باند به حداکثر ظرفیت انتقال داده، در مدت زمان مشخص و از طریق اتصال شبکه ، بین دو نقطه گفته می‌شود. پهنای باند برای استفاده خانگی بین مشترکین تقسیم می‌شود. یعنی پهنای باند یا ظرفیت شبکه ما به تعداد کاربران آنلاین بستگی دارد، هرچه تعداد کاربران آنلاین بیشتر باشد داده‌های ما کندتر آپلود یا دانلود می‌شوند. (مقاله لودبالانسینگ اینترنت را مطالعه کنید.)

پیشنهاد می‌کنیم در صورت نیاز به مشاوره، مقاله راهنمای خرید لودبالانسر را مطالعه کرده و در صورت نیاز با کارشناسان ما در بخش فروش در تماس باشید.

با توجه به توضیحاتی که در مورد پهنای باند و لود بالانسینگ داده شد، می‌توان گفت که تفاوت بین این دو در این است که لود بالانسینگ ترافیک شبکه که همان میزان دیتایی است که در بازه زمانی مشخص مثلا یک ماه از کارت شبکه شما عبور می‌کند را برای دریافت سرویس از سرورها تقسیم کرده تا بارکاری را توزیع کند و از تحمیل لودکاری بالا بر روی یک سرور جلوگیری کند یا در صورتیکه لود بالانسینگ روی لینک‌های WAN اعمال می‌شود، تقسیم بار روی لینک‌های متفاوت انجام می‌شود.

اما پهنای باند یا همان ظرفیت شبکه میزان داده‌ای است که در یک ثانیه از کارت شبکه عبور می‌کند.

 

دیدگاه خود را ارسال کنید