نتسا مقالات Default Gateway چیست + تنظیمات Default Gateway

logo

Default Gateway چیست + تنظیمات Default Gateway

دسته بندی: مقالات
توسط : netssa 0 دیدگاه
23 اکتبر 2021

مقدمه:

کسب و کار کوچکی با یک شبکه LAN دارید؟ اگر پاسختان مثبت است باید بگوییم تا زمانی که تبادل اطلاعات درون شبکه Local انجام می‌شود، روش برودکست کفایت می‌کند. اما اگر بخواهید با IP خارج از شبکه محلی  با شبکه دیگری تبادل اطلاعات کنید نیاز به یک دستگاه به نام Gateway دارید. اگر لازم است بیشتر در مورد Gateway و نحوه تنظیم آن بدانید، در ادامه همراه ما باشید.

اگر نیاز به ارتباط بین چند شبکه متفاوت باشد باید از gateway استفاده شود

 


Default Gateway چیست؟

از نظر سخت افزاری Default Gateway چیست؟ باید بگوییم در واقع رابط بین کارت شبکه کامپیوترها از دو شبکه متفاوت است. به بیان ساده‌تر باید گفت سیستم‌های مختلف، از شبکه‌های متفاوت اطلاعات مورد نظر خود را به دیفالت گیت وی ارسال می‌کنند. اطلاعات پس از تبدیل به سیگنال به یکدیگر متصل می‌شوند و سپس اطلاعات به مقصد منتقل می‌شوند.

پس باید گفت Default gateway وظیفه تبدیل دیتا به سیگنال و همچنین انتقال آن را برعهده دارد.

Default gateway همان روتری است که بصورت پیش فرض تمام درخواست‌ها از آن عبور می‌کنند، به جز در مواردی که مسیر دیگری در درخواست ثبت شده باشد. رایج‌ترین درخواست، درخواست صفحات وب است که این درخواست قبل از ارسال به اینترنت ابتدا به دیفالت گیت وی ارسال می‌شود.

برای مشاهده سری محصولات و مشاوره در خصوص روتر لود بالانسرها و همچنین اطلاع از قیمت بر روی لینک خرید لودبالانسرهای SD-WAN کلیک کنید.

 


نحوه تنظیم Gateway

برای تنظیم Default gateway باید به مودم شبکه خود لاگین کنید. برای اینکار آدرس مودم را درون نوار آدرس مرورگر یکی از کامپیوترهای شبکه مورد نظر تایپ کنید. این آدرس بصورت پیش فرض ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ است. آن را وارد و  Enter را بزنید. پنجره کوچکی نمایش داده می‌شود که از شما نام کاربری و رمز عبور می‌خواهد. هر دو گزینه معمولا بصورت پیش فرض admin هستند.

پس از ورود به تنظیمات مودم امکان مشاهده و تغییر تنظیمات مودم را خواهید داشت، می‌توانید نام مودم و رمز آن را تغییر دهید. حتی برای امنیت بیشتر می‌توانید نام مودم خود را در صورتیکه وایرلس باشد مخفی کنید. در بخش تنظیمات جدولی در دسترس است که می‌توانید لیستی از ادرسهای مک مجاز را در آن وارد کنید که در این صورت دستگاهی با آدرس مک متفاوت امکان اتصال به مودم را نخواهد داشت.

 


تنظیمات Gateway مودم

برای تنظیمات گیتوی مودم مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. منو Start سپس گزینه Control Panel را انتخاب کنید و Network Connection را کلیک کنید.
  2. روی آیکن کانکشن مودم کلیک راست کنید و سپس Properties را انتخاب کنید.
  3. در پنجره باز شده در تب شبکه روی گزینه Internet Protocol Version 4 دابل کلیک کنید.
  4. در صفحه ظاهر شده می‌توانید تنظیمات gateway را انجام دهید.

نکته: Default gateway در واقع همان IP مودم است.

  1. جلوی IP Address، آدرس مودم را وارد کنید.
  2. Subnet mask و Default gateway را هم وارد کنید.

در این بخش برای دریافت DNS از مودم آن را روی گزینه Obtain DNS Server Address Automatically تنظیم کنید. بطور مثال:

Preferred DNS Server: 85.15.1.14

Alternative DNS Server: 85.15.1.15

 


تغییر Gateway مودم

برای تغییر gateway مودم باید ابتدا طبق روشی که در تیتر قبل گفته شد به مودم لاگین کنید. سپس در تب Interface Setup سپس تب LAN در قسمت Router Local IP، IP گِیتوی جدید را تایپ کنید.


خالی بودن Default Gateway

اگر فیلد مقابل Default gateway خالی باشد نمی‌توانید به اینترنت یا شبکه های خارجی متصل شوید. یکی از دلایل خالی بودن این فیلد تنظیم IP ثابت برای کامپیوتر یا لپ تاپ شماست. دلیل دیگر آن نیز می‌تواند معیوب بودن یکی از سخت افزارهای شبکه باشد. برای رفع مشکل خالی بودن فیلد Default gateway بهتر است در قسمت تنظیمات gateway آن را روی Obtain IP Address Automatically تنظیم کنید.