نتسا مقالات DRS در VMware چیست و نحوه فعالسازی آن

logo

DRS در VMware چیست و نحوه فعالسازی آن

دسته بندی: مقالات
توسط : فرناز شعبانی 0 دیدگاه
04 آگوست 2021

در مقاله بررسی VMware ESXi به معرفی و مزایای استفاده از این نرم افزار پرداخته شد و پتانسیل واقعی که VMware ESXi برای سازمان های بزرگ میتواند داشته باشد مورد بررسی قرار گرفت. از مهم ترین مزایای پیکربندی VMware cluster مدیریت کارآمد تره منابع می باشد. تکنولوژی vSphere cluster امکان VMware DRS یا برنامه ریزی برای توزیع درست منابع را فراهم میکند. در ادامه به معرفی VMware DRS و بررسی قابلیت ها و نحوه تنظیم آن خواهیم پرداخت.

کلاستر VMware DRS چیست؟

کلاستر گروهی از Host ها می باشد که از طریق یک نرم افزار خاص به یکدیگر متصل شده اند و آنها را به یک سیستم واحد تبدیل می کند. حداقل ۲میزبان (که به آنها Nodes هم گفته می شود) برای ایجاد یک Cluster لازم است. زمانیکه هاست ها به کلاستر اضافه می شوند، منابع آنها به منابع یکپارچه کلاسترها تبدیل می شوند و توسط یک Cluster قابل مدیریت خواهند بود.

از رایج ترین انواع کلاسترهای VMware vSphere، میتوان High Availability (HA) و Distributed Resource Scheduler (DRS) کلاستر ها را نام برد. خوشه های HA برای ارائه دسترس پذیری بالا یا high availability بر روی ماشین های مجازی و سرویس هایی که ارائه می دهند طراحی شده است. HA cluster ها در صورت بروز مشکل برای Host بلافاصله virtual machine ها را روی میزبان ESXi بعدی راه اندازی مجدد می کنند. خوشه های DRS لود بالاسینگ را در میزبان ها ESXi ارائه می دهند.

بررسی نحوه عملکرد DRS Cluster

DRS یا برنامه ریز منابع توزیع شده، نوعی VMware vSphere cluster است که با انتقال VM ها از هاست ESXi که دارای حجم کاری بالایی هستند به هاست دیگر که دارای منابع محاسباتی کافی هستند، تعادل بار کاری مورد نیاز را فراهم می کند در حالی که ماشین های مجازی بی وقفه کار میکنند.

این روش برای جلوگیری از بارگذاری بیش از حد بر روی ESXi host ها استفاده می شود. ماشین های مجازی می توانند Workload های متفاوتی را در زمان های مختلف داشته باشند، اگر یک ESXi هاست بیش از حد حجم کاری داشته باشد، بر روی عملکرد تمامی ماشین های مجازی دیگر در همان هاست نیز تاثیر خواهد داشت و ایجاد Latency می کند.

 

کلاستر VMware DRS با انتقال و کمک به توزیع متعادل بار کاری به صورت اتوماتیک در VM ها این مشکل را رفع می کند.

 

به همین دلیل توصیه می شود DRS همراه با HA استفاده شود زیرا ترکیب این دو ویژگی کمک به رفع مشکل تعادل بار کاری و ارائه سرویس های مجازی بهتر می شود.در صورت بروز Failover، ماشین های مجازی توسط HA در یک ESXi Host دیگر راه اندازی مجدد می شوند و DRS، با در نظر گرفتن منابع محاسباتی موجود، فضای مناسب برای قرار گرفتن VM ها ارائه می دهد. تکنولوژی vMotion برای انتقال اطلاعات در حال اجرا بر روی ماشین های مجازی استفاده می شود که برای کاربران و برنامه ها قابل مشاهده نمی باشد.

منابع Pool ها برای مدیریت انعطاف پذیرتر منابع میزبان ESXi در خوشه DRS استفاده می شوند. در اینجا می توانید منابع مختلفی از Pool را برای پردازنده ها و مموری تعریف کنید، سپس ماشین های مجازی را به آنها اضافه کنید. با یک مثال این بخش را توضیح می دهیم؛ می توانید یک Pool که دارای منابع بالایی است برای ماشین های مجازی توسعه دهندگان یا developer تخصیص دهید، Pool دوم با منابع متوسط را برای ماشین های مجازی آزمایشی و Pool سوم را با محدودیت منابع کمتر برای سایر کاربران تعریف کنید. vSphere به شما امکان می دهد، منابع child و parent در منابع Pool ایجاد کنید.

چه زمانی از DRS Cluster ها استفاده می شود

راهکار DRS معمولاً در محیط های مجازی سازی (تکنولوژی Virtualization چیست؟) بزرگ VMware با حجم های کاری متنوع VM ها و برای مدیریت لاجیکال منابع استفاده می شود. استفاده از ترکیبی از DRS و HA دسترس پذیری بالا در کلاستر به همراه تعادل در بار کاری را ارائه می دهد. همچنین DRS برای مهاجرت خودکار VM ها از سرور ESXi که توسط مدیر دیتا سنتر در حالت Maintenance قرار گرفته است نیز کاربردی می باشد.

لازم به ذکر است که این گزینه باید بر روی سرور ESXi فعال شده باشد تا عملیات maintenance مانند آپدیت Firmware (نحوه آپدیت فریمور سرور HPE)، نصب پَچ های امنیتی، به روز رسانی ESXi و غیره انجام شود. هیچ ماشین مجازی نمی تواند بر روی ESXi سرور اجرا شود و شامل موارد نگهداری از دیتا استوریج فعال شده نشود.

ویژگی های استفاده از DRS Clustering

از ویژگی های اصلی خوشه بندی DRS می توان لود بالانسینگ، مدیریت توزیع منابع و قوانین پیوستگی نام برد. در زیر هر کدام از این مزیت ها را بررسی خواهیم کرد.

Load Balancing یکی از مزیت هاییست که استفاده از منابع محاسباتی مانند سی پی یو و رم را بهینه می کند. استفاده از منابع پردازنده و حافظه توسط هر ماشین مجازی، همچنین میزان حجم لود اطلاعات در هر ESXi Host در داخل خوشه، به طور مداوم مانیتور می شود. DRS منابع درخواستی ماشین های مجازی را بررسی و مشخص می کند که بهترین هاست برای آن VM برای جایگزینی فضای مورد نیاز وجود دارد یا خیر.

در صورت وجود فضای مورد نیاز DRS آن بخش را برای انتقال VM توصیه می کند، این عمل می تواند به صورت automatic یا manual در بخش تنظیمات انجام شود. DRS هر ۵ دقیقه در صورت نیاز این پیشنهادات را ایجاد می کند. در تصویر زیر نحوه عملکرد DRS برای VM migration برای اهداف تعادل در حجم کاری نمایش داده شده است.

 

مدیریت Distributed Power یا DPM یک ویژگی برای صرفه جویی در مصرف انرژی است که ظرفیت منابع کلاستر را برای منابع مورد استفاده توسط ماشین های مجازی در داخل کلاستر مقایسه می کند. در صورت وجود منابع رایگان کافی در خوشه، DPM توصیه می کند که VM‌ها از میزبان های ESXi با لود کمتر منتقل شده و آن هاست ها خاموش شوند. با DPM موجود در DRS Cluster میتوانید تا ۴۰% در هزینه مصرف برق صرفه جویی کنید.

 

اگر کلاستری به منابع بیشتری نیاز داشته باشد، پکتی برای روشن ساختن هاست ها ارسال و آن منابع دوباره مورد استفاده قرار خواهند گرفت. برای استفاده از این عملکرد، ESXi سرور ها باید یکی از پروتکل های مدیریتی Power که در ادامه آورده شده است را پشتیبانی کنند.

 • Wake-On-LAN (WOL)
 • HPE Integrated Lights-Out (iLO)
 • Intelligent Platform Management Interface (IPMI)

Affinity Rules به شما در کنترل تخصیص فضا برای انتقال VM بر روی میزبان جدید امکانات مورد نیاز را می دهد. دو نوع قانون وجود دارد که اجازه می دهد VM‌ها در کنار هم یا جدا از هم نگهداری شوند:

 • قوانین Affinity یا anti-affinity میان VM های مجزا
 • قوانین Affinity یا anti-affinity میان گروه های VM ها و گروه های ESXi hosts

Storage DRS چیست؟ چگونه میتوان آن را فعال کرد؟

استوریج DRS به شما این امکان را می دهد که منابع تجمیع شده از یک دیتا استور کلاستر را به صورت یکپارچه مدیریت کنید. Storage DRS زمانی که فعال شود، ویژگی هایی را برای ایجاد Virtual Machine بر روی دیسک های مختلف یا یکسان و انتقال اطلاعات به منظور ایجاد تعادل بین فضای ذخیره سازی و منابع I/O در سراسر پایگاه داده در datastore cluster ارائه می دهد.

با فعالسازی Storage DRS چه قابلیت هایی در دسترس میباشد؟

 • لود بالانسینگ فضا میان دیتااستورها در کلاسترپایگاه داده.
 • تعادل I/O بین دیتا استورها و هر datastore cluster.
 • مشخص نمودن محل اولیه برای دیسک های مجازی بر اساس فضا و حجم کاری ورودی/خروجی.

از طریق Check Box در بخش تنظیمات Datastore Cluster میتوان تمامی قابلیت های ذکر شده در بالا را برای فعالسازی ذخیره سازی DRS به صورت یکجا فعال یا غیر فعال کرد. در صورت نیاز، میتوانید عملکرد های مربوط به I/O استوریج DRS را مستقل از عملکردهای مربوط به Space Balancing غیر فعال کنید.

زمانیکه Storage DRS را بر روی دیتا استور کلاستر غیر فعال کنید، تنظیمات DRS نگهداری می شوند. زمانیکه Storage DRS مجدداً فعال شود، تنظیمات خوشه دیتاسنتر به همان نقطه ای که استوریج DRS غیر فعال شده بود باز خواهد گشت.

روش فعالسازی Storage DRS

 • به بخش datastore cluster در vSphere Client بروید.
 • بر روی تب Configure کلیک کرده و Services را انتخاب کنید.
 • Storage DRS را انتخاب کرده و روی Edit کلیک کنید.
 • vSphere DRS را فعال کنید و روی OK کلیک کنید.
 • (این بخش اختیاری می باشد) برای غیر فعال کردن فقط عملکردهای مربوط به ورودی/خروجی Storage DRS، با فعال نگه داشتن کنترل های مربوط به فضا، مراحل بعدی را انجام دهید.
  • تیک مربوط به فعال سازی I/O metric برای Storage DRS را برداشته و روی OK کلیک کنید.

 


سوالات متداول

 

کلاستر VMware DRS چیست؟

کلاستر گروهی از Host ها می باشد که از طریق یک نرم افزار خاص به یکدیگر متصل شده اند و آنها را به یک سیستم واحد تبدیل می کند. حداقل ۲میزبان (که به آنها Nodes هم گفته می شود) برای ایجاد یک Cluster لازم است. زمانیکه هاست ها به کلاستر اضافه می شوند، منابع آنها به منابع یکپارچه کلاسترها تبدیل می شوند و توسط یک Cluster قابل مدیریت خواهند بود.
از رایج ترین انواع کلاسترهای VMware vSphere، میتوانHigh Availability (HA) وDistributed Resource Scheduler (DRS) کلاستر ها را نام برد.


 

Storage DRS چیست؟

استوریج DRS به شما این امکان را می دهد که منابع تجمیع شده از یک دیتا استور کلاستر را به صورت یکپارچه مدیریت کنید.


 

دیدگاه خود را ارسال کنید

پست های مرتبط