نتسا مقالات TTL در پینگ چیست؟ + نحوه کاهش و افزایش

logo

TTL در پینگ چیست؟ + نحوه کاهش و افزایش

دسته بندی: مقالات
توسط : netssa 0 دیدگاه
08 سپتامبر 2021

Time To Live که به ‌اختصار TTL گفته می‌شود به معنای مدت زمانی است که یک بسته در شبکه اعتبار دارد و از دست نرفته است. TTL با هدف پیشگیری از بروز مشکل ارسال نامحدود بسته‌های بدون وقفه میان مسیریاب‌ها و تجهیزات شبکه استفاده می‌شود. بر مبنای این تعریف باید بگوییم که TTL نوعی تاریخ مصرف برای بسته‌ها است و علاوه بر این به ارسال‌کننده اجازه می‌دهد از تعداد گام‌ها در طول مسیر اطلاع پیدا کند. به همین دلیل است که کارشناسان شبکه از TTL برای ارزیابی عملکرد شبکه نیز استفاده می‌کنند.


تی تی ال چیست؟

همان‌گونه که اشاره شد، تی‌ تی‌ ال قابلیتی است که مانع ارسال سیل‌آسای بسته‌ها می‌شوند و علاوه بر این، طول عمری برای بسته‌های آی‌پی مشخص می‌کند. در این مورد باید به این نکته دقت کنید که تمامی بسته‌های آی‌پی یک فیلد ۸ سرآیندی به‌نام Time To Live در پروتکل IPv4 و Hop Limit در پروتکل IPv6 دارند. فیلد مذکور به این دلیل استفاده می‌شود که حداکثر تعداد هاپ‌های لایه سه در مسیری که بسته قرار است به مقصد برسد را مشخص می‌کند. تی تی ال یک مقدار در یک بسته اطلاعاتی پروتکل آی‌پی است که به روتر اعلام می‌دارد چه مدت زمانی قادر به نگه‌داری بسته است و اگر این مدت زمان سپری شد، بسته را از شبکه حذف کند.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای تی تی‌ ال در ارتباط با پروتکل‌های مسیریابی و ساخت جدول مسیریابی اشتباه در روترها است که باعث می‌شود بسته اطلاعاتی برای همیشه در یک حلقه بی پایان گرفتار شود. برای مقابله با چنین مشکلی خط‌مشی در شبکه تعریف می‌شود که اگر بعد از گذشت مدت زمان مشخصی، بسته به مقصد نرسید یک پیام برای فرستنده ارسال شود و اعلام دارد که بسته به مقصد نرسیده است. در این حالت فرستنده مشخص می‌کند که بسته دومرتبه ارسال شود یا خیر.

 


Hop چیست

هر بسته در مسیری از مبدا به مقصد از میان دستگاه‌های مختلفی عبور می‌کند که هر یک از آن‌ها یک هاپ هستند. TTL ارتباط مستقیمی با تعداد گام‌های مسیری که بسته از آن عبور می‌کند دارد. با عبور از هر هاپ، یک واحد از TTL بسته اطلاعاتی کاسته می‌شود. TTL یکی از مفاهیم مهمی است که در مسیریابی شبکه باید به آن دقت کنید. با این‌حال، در مباحث دیگر شبکه همچون حافظه کش سامانه نام دامنه و حافظه کش شبکه توزیع محتوا نیز کاربرد دارد. بر مبنای این تعریف باید بگوییم هنگامی که یک بسته اطلاعاتی با مقدار هاپ صفر به دستگاهی می‌رسد که مقصدش نیست، توسط آن دستگاه دور ریخته می‌شود و یک پیغام خطای ICMP را برای میزبانی ارسال می‌کند که اقدام به ارسال بسته کرده است. هنگامی که مقدار به صفر یا یک برسد و بسته به دستگاه موردنظر برسد، پیغام Accept را برای میزبان ارسال می‌کند.


Ping مخفف چیست؟

ping سرنام Packet Internet Groper راهکاری است که نشان می‌دهد یک کانال ارتباطی به درستی کار می‌کند. این ابزار با ارسال پیام‌های اکو سعی می‌کند پاسخی از مقصد دریافت کند. پینگ با ارسال یک سیگنال درخواست اکو (echo request) برای مقصد، منتظر دریافت پاسخ می‌ماند. مقصد پس از دریافت سیگنال از طریق پاسخ اکو (echo reply) به آن پاسخ می‌دهد. پروتکلی که برای درخواست و پاسخ دادن به اکو استفاده می‌شود، ICMP است. هنگامی که قصد بررسی وضعیت ارتباط یک شبکه را دارید، اولین ابزاری که باید از آن استفاده کنید پینگ است. این فرمان پارامترها و گزینه‌های مختلفی دارد.


Ttl در پینگ به چه معناست؟

پینگ یکی از دستورات پر کاربرد دنیای شبکه است که کارشناسان شبکه برای حصول اطمینان از برقراری ارتباط دو سامانه از آن استفاده می‌کنند. به بیان دقیق‌تر، ابزاری برای عیب‌یابی شبکه است. پینگ اطلاعات مختلفی در ارتباط با شبکه ارایه می‌کند که یکی از آن‌ها TTL است. هنگامی که دستور فوق را اجرا می‌کنید، TTL محدودیت هاپ بسته آی‌پی ورودی که برای پیام‌های پاسخ ICMP دریافت می‌شود را نشان می‌دهد و به عنوان معیاری برای سنجش عملکرد شبکه در نظر گرفته می‌شود. به‌طور مثال، هنگامی که دستور پینگ را همراه با یک آدرس آی‌پی متعلق به سایت یا کلاینتی تحت شبکه وارد می‌کنیم، مدت زمانی که بسته‌ها ارسال شده و پاسخ دریافت شده را مشاهده می‌کنیم.

هرچه این مقدار کم باشد به معنای سرعت بالا است. به‌طور مثال، اگر هیچ پاسخی از مقصد دریافت نشود دستور پینگ پیغام time out را نشان می‌دهد. دومین اطلاعات مهمی که پینگ نشان می‌دهد مقداری است که روبروی TTL درج می‌شود. به‌طور پیش‌فرض، این مقدار در سیستم‌عامل‌های مبتنی بر لینوکس برابر با ۶۴ و در سیستم‌عامل‌های مبتنی بر ویندوز برابر با ۱۲۸ است. مقدار TTL پس از عبور از هر روتری در مسیر به شکل پیش‌فرض کم می‌شود، مگر آن‌که تنظیماتی در روتر اعمال شده باشد که TTL را کم نکند. در مجموع باید بگوییم TTL  مکانیزمی برای پیشگیری از بروز مشکل حلقه در لایه ۳ است.


نحوه افزایش و کاهش ttl در dns

تی تی ال در دامنه (Domain) و سامانه نام دامنه (DNS) توصیف‌کننده مدت زمان کش شدن دامنه و آی‌پی سرور در سامانه‌های کلاینتی است. به بیان دقیق‌تر،TTL  در سامانه نام دامنه به مقدار زمانی که آن آدرس آی‌پی و دامنه برای شما کش شده اشاره دارد. در TTL شبکه مقدار TTL تنها یک عدد است، در حالی که  TTL در سامانه نام دامنه بر مبنای ثانیه تنظیم شده و بر هر حسب ثانیه عمل می‌کند. به‌طور مثال، اگر TTL یک دامنه روی مقدار ۸۶۴۰۰ تنظیم شده باشد، به این معنا است که مشخصات آدرس آی‌پی و دامنه به مدت یک روز روی سیستم کش می‌شوند.

هر رکورد سامانه نام دامنه یک مقدار TTL دارد که مشخص می‌کند یک سرور Resolver چه مدت زمان می‌تواند یک رکورد DNS را در حافظه موقت خود نگه‌داری کند. با ذخیره‌سازی موقت رکوردها در سرویس سامانه نام دامنه، سرعت ترجمه‌ نام دامنه و بارگذاری صفحات وب‌سایت‌ها سریع‌تر می‌شود. مقدار ttl در سامانه نام دامنه قابلیت کم یا زیاد شدن دارد. برای این منظور به مجوز مدیریتی نیاز دارید تا بتوانید از طریق سی‌پنل این‌کار را انجام دهید. مقدار پیش‌فرض اختصاص داده شده در سی‌پنل برابر با ۱۴۴۰۰ است. برای افزایش یا کاهش ttl در سامانه نام دامنه به شرح زیر کار می‌کنیم:

ابتدا اطلاعات هویتی را درون پنل مدیریت سی‌پنل وارد کنید، در بخش Domains گزینه zone Editor را انتخاب کنید، از فهرست نشان داده شده گزینه Manage که مرتبط با دامنه موردنظر است را انتخاب کنید، در ادامه در فهرست رکوردهای دامنه روی گزینه Edit کلیک کرده و در انتها مقدار TTL را بر مبنای ثانیه وارد کرده و دکمه Save را کلیک کنید تا تغییرات ثبت شوند.


افزایش ttl در سربرگ ip packet

یکی از نکات مهمی که باید در مورد ttl بدانید، نحوه افزایش یا کاهش ttl در سرآیند ip packet است. راهکارهای مختلفی برای تغییر این مقدار در سیستم‌عامل‌های مختلف وجود دارد. به‌طور مثال، در سیستم‌عامل ویندوز برای تغییر مقدار ttl ابتدا باید پنجره خط فرمان را باز کنید و دستور زیر را درون آن تایپ کنید: دقت کنید روش تغییر ttl در هر دو پروتکل IPv4 و IPv6 یکسان است.

netsh int ipv4 set glob defaultcurhoplimit=129

netsh int ipv6 set glob defaultcurhoplimit=129

نکته‌ای که باید در این بخش به آن اشاره داشته باشیم، حداقل مقدار مناسب TTL در شبکه است که بهتر است این مقدار برابر با ۶۰ ثانیه که معادل ۱ دقیقه است در نظر گرفته شود. لازم به توضیح است که بالاترین مقدار نیز در حدود ۸۶۴۰۰ ثانیه برابر با یک شبانه‌روز است. به شکل پیش‌فرض مقدار TTL در شبکه در حدود ۳۶۰۰ ثانیه برابر با یک ساعت است، یعنی بسته‌های ارسال شده در کمتر از ده دقیقه از بین نمی‌روند و در بهترین حالت تا ۲۴ ساعت روی شبکه باقی می‌مانند تا مقصد خود را پیدا کنند. اگر در این بازه زمانی به مقصد نرسند به‌طور خودکار روتر‌ها آن‌ها را حذف می‌کنند.

 


Ttl 64 چیست؟

ابزارهایی مثل پینگ و Tracert در دسترس سرپرستان شبکه قرار دارد که از مقدار TTL برای رسیدن یا آزمایش مسیر ارتباطی مبدا به مقصد استفاده می‌کنند. مدت زمانی که بین ارسال بسته اطلاعاتی و دریافت آن توسط پروتکل ICMP سپری می‌شود به‌نام مدت زمان سفر هاپ (Hop Travel) نامیده می‌شود. مقدار TTL می‌تواند محدود یا حوزه‌ای که بسته اطلاعاتی در آن ارسال می‌شود را مشخص کند.

از مهم‌ترین مقادیر پیش‌فرض مقدار TTL می‌توان به مقدار ۰ در TTL به معنی قرار‌گیری در یک میزبان یا سیستم، مقدار ۱ در TTL به معنی قرارگیری در یک زیرشبکه، مقدار ۳۲ در TTL به معنی قرارگیری در یک مرکز داده، مقدار ۶۴ در TTL به معنی قرارگیری در یک کشور، مقدار ۱۲۸ در TTL به معنی قرارگیری در یک قاره و مقدار ۲۵۶ در TTL به معنی عدم وجود محدودیت اشاره کرد. یکی از متداول‌ترين روش‌هاي مورد استفاده براي تعيين سيستمعامل بررسي TTL است. به عنوان مثال، TTL پیش‌فرض یک سیستم لینوکس ۶۴ است، در حالی که TTL پیش‌فرض ویندوز ۱۲۸ و TTL پیش فرض روترها به‌طور معمول ۲۵۴ است.


Time to live چیست؟

زمان زندگی (Time to Live) به مدت زمانی اشاره دارد که یک بسته اطلاعاتی قادر است در شبکه بماند. عدم وجود Time To Live بحران بزرگی را به وجود می‌آورد، زیرا باعث می‌شود تا میلیاردها بسته اطلاعاتی در شبکه‌های محلی یا اینترنت توسط کلاینت‌های مختلف برای آدرس‌های مقصدی که سالم یا معتبر نیستند ارسال شوند و بدون تکلیف در شبکه باقی بماننند. که باعث می‌شوند سرعت شبکه بیش از اندازه کند شود.

دیدگاه خود را ارسال کنید