نتسا مقالات File Server چیست؟ نحوه راه اندازی فایل سرور در ویندوز 2019

logo

File Server چیست؟ نحوه راه اندازی فایل سرور در ویندوز 2019

دسته بندی: مقالات
توسط : netssa 0 دیدگاه
02 نوامبر 2021

فایل سرور به کامپیوتر یا سروری متصل به شبکه که برای اشتراک گذاری منابع از آن استفاده می‌شود اشاره دارد. به‌طور معمول، این سازوکار مبتنی بر معماری کلاینت‌سرور است و به همین دلیل لازم است در شبکه سروری برای خدمت‌رسانی به کلاینت‌ها در نظر گرفته شده باشد.

 

DFS چیست؟

سیستم فایل توزیع شده Dfs سرنام Distributed File System به سیستم نرم‌افزاری اشاره دارد که در آن فایل روی چند فایل سیستمی یا چند مکان نوشته (توزیع) می‌شود. قابلیت مذکور امکان دسترسی یا ذخیره فایل‌هایی که در مکان‌های مختلفی ذخیره شده‌اند را می‌دهد. به‌طور مثال، کاربران می‌توانند به فایل‌ها از هر شبکه یا کامپیوتری دسترسی پیدا کنند.

سیستم فایل توزیع شده با هدف اشتراک‌گذاری منابع و داده‌ها توسط کاربرانی که به لحاظ فیزیکی در مکان‌های مختلفی قرار دارند استفاده می‌شود. از نمونه‌های بارز این مکانیزم باید به ایستگاه‌های کاری و مین‌فرهایی اشاره کرد که با شبکه LAN به یکدیگر متصل شده‌اند. DFS در قالب بخشی از سیستم‌عامل اجرا شده و منابع سیستم را روی شبکه‌ای با ساختار درختی به‌اشتراک قرار داده و سازمان‌دهی می‌کند.

 


وظیفه فایل سرور

فایل سرور به سامانه مدیریت و ذخیره‌سازی فایل اشاره دارد که دسترسی به فایل‌ها را فراهم می‌کند. به بیان دقیق‌تر، مکان ذخیره‌سازی مرکزی فایل است که چند سیستم می‌توانند به آن متصل شوند.

 


ویژگی‌های فایل سرور

از ویژگی‌های فایل سرور باید به سازمان‌دهی ساده همه فایل‌ها، شفافیت بالا در مدیریت، سهولت در فرایند اشتراک‌گذاری فایل‌ها، دسترسی به یک فضای ذخیره‌سازی مناسب، دسترسی از راه دور توسط پروتکل‌های WebDAV، FTP، SFTP و SCP، تامین امنیت اطلاعات توسط سرپرستان شبکه، امنیت بالا و سهولت در پشتیبان‌گیری، بازیابی سریع اطلاعات و انتقال ساده بانک اطلاعاتی قدیمی به بانک اطلاعاتی جدید اشاره کرد.

برای آشنایی با تمام پروتکل های شبکه مقاله انواع پروتکل‌های شبکه را مطالعه کنید.

 


انواع فایل سرور

 

 

سرپرستان شبکه این توانایی را دارند تا فایل سرورها را به روش‌های مختلف پیکربندی کنند. به‌طور مثال، در پیکربندی خانگی همه چیز به شکل خودکار انجام شده و تمامی کلاینت‌های شبکه LAN به آن دسترسی دارند. با این‌حال، در مقیاس سازمانی باید به مباحث امنیتی و نحوه دسترسی به فایل‌ها دقت کرد.

از فایل‌ سرورهای مهم باید به سرور پایگاه داده (Database Server)، سرور برنامه کاربردی (Application Server)، سرور بازی (Game Server)، سرور چاپگر (Printer server)، سرور چندرسانه‌ای (Media Server)، سرور محاسباتی (Computing Server)، وب سرور (Web Server) و ایمیل سرور اشاره کرد.


بهترین فایل سرور

به‌طور معمول کاربران خانگی و تجاری به گزینه‌های مختلفی برای پیاده‌سازی فایل سرور دسترسی دارند. با این‌حال از بهترین فایل سرور برای کاربردهای خانگی و تجاری باید به ویندوز سرور، اوبونتو سرور، ClearOS Home server، OpenFiler و OpenMediaVault اشاره کرد.

 


راه‌اندازی فایل سرور

هنگامی که قصد راه‌اندازی فایل سرور را در یک شبکه سازمانی یا خانگی دارید به دو مولفه نرم‌افزار و سخت‌افزار نیاز دارید. مولفه سخت‌افزاری، سرور یا کامپیوتری است که قرار است برای ذخیره‌سازی و مدیریت فایل‌ها از آن استفاده شود. مولفه نرم‌افزاری سیستم‌عامل سروری است که قرار است روی این کامپیوتر نصب شود.

به‌طور کلی دو مدل دسترسی به فایل سرور وجود دارد. از طریق شبکه LAN و از طریق اینترنت.  برای این منظور از پروتکل‌هایی مثل پروتکل بلوک پیام‌رسان  Server Manage Block یا پروتکل سیستم فایل شبکه Network File Systemاستفاده می‌شوند. تنها نکته‌ای که هنگام دسترسی به فایل سرور باید به آن دقت کنید سطح مجوزها است.

 


راه‌اندازی DFS در ویندوز سرور ۲۰۱۶

 

 

مراحل راه‌اندازی و پیکربندی dfs به یک مقاله مجزا نیاز دارد. با این‌حال، قالب کلی انجام این‌کار به این صورت است که ابتدا باید dfs در سیستم‌عامل ویندوز سرور ۲۰۱۶ نصب شده و در ادامه dfs را در Active Directory کانفیگ کنید. برای این منظور باید Server Manager را روی ویندوز سرور باز کنید و روی Add Roles and Features کلیک کنید. در مرحله بعد روی بخش Select server roles کلیک کرده و گزینه File and Storage Services را باز کنید و در انتها گزینه‌های DFS Namespaces و DFS Replication را انتخاب کنید.

در ادامه باید پوشه‌های اشتراکی را انتخاب کنید. نکته مهمی که باید در این بخش به آن دقت کنید این است که پوشه‌ها نباید روی خوشه یا فایل استوریج قرار داشته باشند و باید در دسترس همه گره‌های شبکه قرار داشته باشند. برای ساخت پوشه اشتراکی باید ابزار مدیریتی Server Manager را باز کنید و در ادامه روی File and Storage Services و سپس Shares کلیک کنید.

در ادامه Tasks را انتخاب کرده و گزینه New Share را انتخاب کنید. در این صفحه باید پوشه‌هایی که قصد اشتراک‌گذاری آن‌ها را دارید مشخص کرده و پیکربندی‌های مربوطه مثل تخصیص مجوزها را برای آن‌ها اعمال کنید. پس از انتخاب و پیکربندی پوشه‌ها باید NameSpaces را از رابط DFS Management ایجاد کرده و آن‌را پیکربندی کنید. هنگامی که DFS را با موفقیت نصب کردید، در ادامه قادر به راه‌اندازی و پیکربندی فایل شیرینگ در سرور ۲۰۱۶ هستید.

 


فایل سرور تحت وب

فایل سرور تحت وب، ساختاری است که اجازه می‌دهد یک سرور وب‌محور که قابلیت دسترسی به آن از طریق اینترنت و پروتکل‌های FTP و WebDav وجود دارد را پیاده‌سازی کنید. با این‌حال، به لحاظ پیچیده بودن این فرایند و مشکلات زیادی دارد. به ویژه آن‌که نیازمند نصب و پیکربندی آپاچی یا ISS هستید. به همین دلیل بسیاری از سازمان‌ها ترجیح می‌دهند به جای استفاده از پروتکل FTP از شیرپوینت که محصولی جامع و کارآمد است برای این منظور استفاده کنند. یک راهکار جامع سازمانی که دردسرهای رایج را ندارد و یک مکانیزم اشتراک‌گذاری و مدیریت جامع منابع سازمانی و اشتراکی را فراهم می‌کند.

 


DFS namespace چیست؟

DFS Namespaces یکی از سرویس‌های جالب ویندوز سرور است که قابلیت گروه‌بندی پوشه‌های اشتراک‌گذاشته شده روی چند سرور مختلف به شکل منطقی در قالب یک یا چند فضای نام را ارایه می‌کند. در این حالت نمای مجازی از فایل‌های اشتراکی در اختیار دارید که یک مسیر برای رسیدن به فایل‌های موجود روی چند سرور ارایه می‌کند. در DFS یک فضای (NameSapce) به‌گونه‌ای ایجاد می‌شود که به‌طور طبیعی برای کاربران عادی قابل مشاهده نیست.

 


ایجاد پوشه Share در شبکه

برای آن‌که بتوانید یک پوشه اشتراکی در کامپیوترهای مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز ایجاد کنید باید بر مبنای مراحل زیر گام بردارید.

مرحله اول، در اولین گام پوشه موردنظر را انتخاب کرده یا آن‌را ایجاد کنید.

مرحله دوم، روی پوشه ساخته شده کلیک راست کنید و گزینه Sharing and Security انتخاب کنید.

مرحله سوم، در ادامه در زبانه Sharing گزینه Share this folder را انتخاب کنید.

مرحله چهارم، روی Permissions کلیک کنید.

مرحله پنجم، در فهرست Group or user names گزینه Everyone را انتخاب و Remove را انتخاب کنید.

مرحله ششم، در مرحله بعد دکمه Add را فشار دهید.

مرحله هفتم، در پنجره Select Users or Groups روی Advanced بزنید.

مرحله هشتم، گروه‌های موردنظر و مکان را انتخاب کرده و در ادامه دکمه Find Now را کلیک کنید.

مرحله نهم، در فهرست نتایج، گروه و کاربرانی که باید مجوزهای دسترسی را به آن‌ها تخصیص دهید را انتخاب کرده و دکمه ok را کلیک کنید.

مرحله دهم، در فهرست Groups or user names باید کاربر یا گروهی را انتخاب کرده و در ستون Allow باید permissions، Full Control یا Change را انتخاب کنید. مجوزهای دسترسی را برای هر گروه یا کاربر موردنظر پیکربندی کرده و Ok بزنید.

مرحله یازدهم، مراحل مذکور را یکبار دیگر برای زبانه Security تکرار کنید تا پوشه اشتراکی با موفقیت ساخته شود.

 


فایل شیرینگ در شبکه

به‌طور معمول فایل سرور به سیستمی اشاره دارد که عملکرد شبیه به دستگاه‌های ذخیره‌ساز تحت شبکه (NAS) دارد، با این تفاوت که به جای خرید یک ذخیره‌ساز خارجی کامپیوتری برای اشتراک‌گذاری فایل‌ها استفاده می‌شود. این سیستم می‌تواند یک سرور یا کامپیوتری باشد که منابع محاسباتی و فضای ذخیره‌سازی کافی را دارد.

فایل شیرینگ در شبکه به ویژه مورد توجه سازمان‌هایی است که نیازمند دسترسی لحظه‌ای به اطلاعات هستند و همواره به فضای ذخیره‌سازی بیشتری نیاز دارند. در مقیاس خانگی، کاربران می‌توانند کامپیوترهای شخصی خود را به عنوان فایل سرور استفاده کنند. با این‌حال در مقیاس سازمانی و بزرگ‌تر بهتر است از ذخیره‌سازهای تحت شبکه (NAS) برای این منظور استفاده کرد.


دسترسی به فایل سرور

هنگامی که فایل سروری را ایجاد می‌کنید در مرحله بعد باید نوع دسترسی به فایل سرور را مشخص کنید. در حالت کلی دسترسی به فایل سرور به دو روش انجام می‌شود. در روش اول این‌کار از طریق شبکه محلی (LAN) و در مقیاس وسیع‌تر از طریق اینترنت انجام می‌شود.  در هر دو حالت پروتکل‌های شناخته شده‌ای برای دسترسی به فایل سرور وجود دارند که وظیفه برقراری ارتباط بین فایل سرور و کلاینت‌ها را دارند.

از پروتکل‌های رایج در این زمینه باید به SMB برای نسخه ویندوزی و مک و FNS برای فایل‌سرورهای مبتنی بر توزیع لینوکس اشاره کرد. هنگامی که در نظر دارید به فایل سرور از طریق اینترنت دسترسی پیدا کنید باید از پروتکل FTP استفاده کنید. اگر قرار است اطلاعات مهمی روی فایل سرور میزبانی شوند در این حالت بهتر است از پروتکل SFTP که عملکرد بهتری داشته و اقدام به رمزنگاری اطلاعات می‌کند استفاده کنید. برخی سازمان‌ها از پروتکل‌های وب‌محوری مثل WebDAV برای این منظور استفاده می‌کنند.


راه اندازی فایل سرور تحت وب

راه‌اندازی سرور FTP در سیستم‌عامل ویندوز یکی از ساده‌ترین راه‌حل‌ها برای میزبانی و اشتراک‌گذاری فایل‌ها است. به‌طوری که امکان دسترسی به آن از طریق شبکه محلی یا اینترنت وجود دارد. برای راه‌اندازی فایل سرور تحت وب این امکان وجود دارد که از سیستم‌عامل‌های عادی مثل ویندوز ۱۰ نیز استفاده کنید. البته برای این‌کار باید یکسری مولفه‌های جانبی ویندوز را نصب کنید.

 


File server resource manager چیست؟

مدیر منابع فایل سرور (File Server Resource Manager ) سرویسی در سیستم‌عامل ویندوز سرور است که برای مدیریت و دسته‌بندی اطلاعات ذخیره شده در فایل سرور از آن استفاده می‌شود. سرپرستان شکبه می‌توانند با استفاده از این سرویس به شکل خودکار فایل‌ها را طبقه‌بندی کنند، وظایف مبتنی بر طبقه‌بندی‌ها را انجام دهند، مجوز دسترسی به پوشه‌ها را مشخص کنند، گزارش نظارتی مبنی بر میزان ظرفیت ذخیره‌سازی را آماده کنند.