شبکه چیست؛ انواع شبکه و تجهیزات اکتیو و پسیو

در عصر ارتباطات همه ما در کار و زندگی روزمره به دنبال روشی برای ارتباطات ساده‌تر و کم هزینه‌تر با همه افراد در همه جای دنیا هستیم. پیدایش شبکه‌های کامپیوتری از بزرگترین رخدادهای دنیای فناوری اطلاعات بود که زمینه ارتباط و تبادل اطلاعات بدون اهمیت داشتن زمان و مکان و محدودیت را فراهم ساخت. اگر علاقمند هستید که در مورد شبکه‌های کامپیوتری و انواع آنها بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

شبکه (Network) چیست؟

 

ارتباط بین حداقل 2 کامپیوتر و یا بیشتر به وسیله تجهیزاتی مانند کابل، سوییچ، روتر و سرور و همچنین استفاده از یک زبان مشترک (پروتکل) با هدف تبادل اطلاعات را شبکه یا Network می‌گویند. استفاده از شبکه‌های کامپیوتری دارای مزایای مختلفی است که در ادامه به بیان آنها خواهیم پرداخت. مزایای شبکه‌های کامپیوتری عبارتند از:

  1. سرعت بالا در تبادل اطلاعات
  2. امکان اشتراک‌گذاری اطلاعات
  3. امکان اشتراک گذاری سخت افزار و نرم افزارهای مختلف
  4. ارتباطات کم هزینه و فارغ از فاصله جغرافیایی
  5. شبکه‌های کامپیوتری در پشتیبانی از سیستم‌های عضو شبکه محدودیتی ندارند
  6. امکان تعیین سطح دسترسی برای هر کاربر

مطالعه بیشتر: انواع پروتکل های شبکه

 


انواع شبکه‌های کامپیوتری چیست؟

شبکه‌های کامپیوتری دارای انواع مختلفی هستند. شبکه WAN ،LAN ،MAN ،GAN و همچنین شبکه‌های وایرلس که در ادامه همین مطلب با کلیات آنها آشنا خواهید شد.

شبکه WAN چیست؟

WAN مخفف عبارت Wide Area Network است که از به هم پیوستن چند شبکه LAN به وجود می‌آید. شبکه‌ WAN معمولا بین شهرها، کشورها و قاره‌ها استفاده می‌شود. در ساختار شبکه WAN برای اتصالات داخلی از ISP ها و تجهیزات مخابراتی استفاده می شود. شبکه اینترنت و سرویس‌های 3G و 4G از جمله شبکه‌های WAN هستند.

 

شبکه محلی یا LAN چیست؟

LAN مخفف عبارت Local Area Network است یا همان شبکه محلی، که عموماً در یک ساختمان راه اندازی شده است و در اندازه‌های کوچک و بزرگ هستند مانند شبکه بین مودم و کامپیوتر و چند گوشی در خانه یا شبکه در یک سازمان و ساختمانی چند طبقه. مهم‌ترین تفاوت شبکه Lan با سایر شبکه‌ها محدود بودن آن به یک مکان فیزیکی مانند دفتر کار یا یک ساختمان است.

 


شبکه MAN چیست؟

 

 

MAN مخفف عبارت Metropolitan Area Network است و گستردگی به اندازه یک شهر یا مساحتی بزرگ را در محدوده شهر در بر میگیرد. برای مثال اتصال شعبات یک موسسه به شعبه‌های دیگر در محدوده شهری و شبکه تلویزیون کابلی نمونه‌ای از شبکه MAN هستند.

 


شبکه GAN چیست؟

 

 

GAN مخفف عبارت Global Area Network یا همان شبکه جهانی است که هیچ محدودیت جغرافیایی ندارد. مانند شبکه جهانی اینترنت.

 


شبکه وایرلس چیست؟

شبکه بی‌سیم چیست؟ شبکه وایرلس با استفاده از امواج رادیویی و در لایه فیزیکی شبکه پیاده سازی می‌شود. شبکه وایرلس بدون کابل‌کشی است و به همین خاطر به آن شبکه بی‌سیم هم گفته می‌شود. شرکت‌های بزرگ ترجیح می‌دهند برای صرفه جویی در هزینه و حذف هزینه‌های خرید کابل و کابل‌کشی از شبکه‌های وایرلس استفاده کنند.

 


توپولوژی شبکه چیست؟

 

 

نحوه چیدمان و اتصال عناصر شبکه به یکدیگر را توپولوژی شبکه می‌گویند. نخستین مرحله برای راه اندازی شبکه مشخص کردن توپولوژی آن است. توپولوژی شبکه دارای دو نوع فیزیکی و منطقی هستند. توپولوژی فیزیکی به چیدمان فیزیکی عناصر شبکه نسبت به یکدیگر و چگونگی برقراری ارتباط بین آنها اشاره می‌کند اما توپولوژی منطقی به نحوه انتقال اطلاعات و داده ها بین عناصر شبکه و البته از طریق بستر فیزیکی موجود اشاره می‌نماید.

 

الف- توپولوژی فیزیکی ” physical topology ” دارای 5 مدل مختلف است.

1- توپولوژی خطی (Topology Bus)

2- توپولوژی ستاره (Star Topology)

3- توپولوژی حلقوی (Ring Topology)

4- توپولوژی مش (Mesh Topology)

5- توپولوژی ترکیبی (Hybrid Topology)

 

ب- توپولوژی های منطقی ” logical topology ”  دارای دو نوع است.

1- توپولوژی خطی (Topology Bus)

2- توپولوژی حلقوی (Ring Topology)

 

مطالعه بیشتر: انواع توپولوژی شبکه

 


IMP در شبکه چیست؟

IMP مخفف عبارت (Interface Messaging Porotcol) است که IMPها به چهار دسته تقسیم می‌شوند و در لایه های یک تا چهار مدل OSI فعالیت دارند.

لایه 1: فقط وظیفه برقراری ارتباط را دارند. و هیچگونه مدیریتی روی اطلاعات انجام نمی‌دهد. مانند هاب

لایه 2: علاوه بر برقراری ارتباط امکان مدیریت داده‌ها را نیز برعهده دارد. مانند سوییچ

لایه 3: امکان ارتباط بین 2 یا چند شبکه متفاوت از هم را برقرار می‌کند. مانند روتر که وظیفه مسیریابی را برعهده دارد. در این لایه IMP توان تشخیص اولویت دو پیغام که همزمان ارسال شده اند را دارد.

لایه 4: توانایی کنترل ورودی و خروجی‌های یک شبکه را دارد. مانند فایروال

 


کارت شبکه چیست؟

 

 

کارت شبکه کامپیوتر یا NIC مخفف عبارت Network Interface Card است. کارت واسط شبکه که در شیارهای توسعه مادربورد نصب می‌شود. کارت شبکه کامپیوتر را با عناوین Network Adapter و NIC  و Network Card  نیز نام می‌برند. کارت شبکه کارتی است که برای اتصال سیستم به اینترنت بکار می‌رود. بنابراین ممکن است  از آن به عنوان کارت اینترنت کامپیوتر هم یاد کنند.

مطالعه بیشتر: کارت شبکه چیست

 


SSID شبکه چیست؟

عبارت Service Set Identifier یا همان SSID که یک Service Set در استاندارد IEEE 802.11 است به گروهی از دیوایس‌های شبکه بی‌سیم که از پارامترهایی یکسان پیروی ‌می‌کنند، گفته می شود. پس SSID نامی است که یک Service Set با آن تعریف می‌شود.

این نام‌ها قابل تغییرند و به راحتی می‌توانید یک SSID‌ دلخواه برای شبکه وای‌ فای خود تعریف کنید. البته طول SSID‌ دلخواهتان نباید فراتر از ۳۲ کاراکتر باشد، SSID‌ها به حروف کوچک و بزرگ حساسند.

 


تجهیزات شبکه و کاربرد آنها

آشنایی با تجهیزات پسیو شبکه

 

برای راه اندازی شبکه کامپیوتری ابتدا باید زیرساخت‌های لازم را فراهم کرد. از جمله مهم‌ترین آنها مشخص کردن توپولوژی شبکه و سپس تهیه تجهیزات Passive یا اصطلاحا غیرفعال شبکه است. تجهیزاتی مانند انواع کابل، انواع رک، کانکتورها، سوکت‌های دیواری و ابزارهایی مانند Punch Down و Stripper هستند که نقشی در تقویت سیگنال‌ها ندارند و به برق متصل نمی‌شوند. در هنگام راه اندازی بخش پسیو شبکه باید طراحی استاندارد داشته باشید و طبق نقشه کار کنید و از با کیفیت ترین تجهیزات استفاده کنید.

 


تجهیزات اکتیو شبکه چیست؟

تجهیزات فعال یا Active شبکه‌های کامپیوتری دارای تنوع زیادی هستند، به برق متصل می‌شوند و در سرعت و قدرت ارتباطات در شبکه تاثیر مستقیم دارند. از جمله این تجهیزات می‌توان سوییچ، روتر، سرور، اکسس پوینت، هاب و کارت شبکه را نام برد. که هر کدام نقش خاصی در شبکه را ایفا می‌کنند، بطور مثال:

سوئیچ ها

سوییچ‌ها کنترل کننده هستند و کامپیوترها را به پرینترها و سایر دستگاه‌های موجود در شبکه سازمان متصل می‌کنند، به دستگاه‌های عضو شبکه امکان برقراری ارتباط با یکدیگر و همچنین تبادل اطلاعات و اشتراک گذاری منابع را می‌دهند در نتیجه تاثیر زیادی هم در کاهش هزینه‌های سازمان دارد.

روترها

روترها برای برقراری ارتباط بین چندین شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. امکان تجزیه و تحلیل داده‌های مبادله شده در شبکه را به شما می‌دهند. روترها بطور خودکار بهترین مسیرها را برای انتقال اطلاعات انتخاب می‌کنند.

سرورها

سرورها کامپیوترهای قدرتمندی هستند که برنامه‌ها، فایل‌ها و سیستم عامل شبکه اشتراکی را در اختیار دارند. سرورها امکان دسترسی به منابع شبکه را برای همه کاربران فراهم می‌آورند. جهت آشنایی بیشتر با انواع سرور و تجهیزات داخلی می توانید به صفحه سرورهای HPE مراجعه کنید.

کلاینت

کلاینت در واقع دستگاه‌های سرویس گیرنده در شبکه‌های کامپیوتری هستند که درخواست‌های خود را برای استفاده از منابع شبکه به سمت سرور ارسال می‌کنند. کلاینت همان سیستم‌های کاربران شبکه هستند.

اکسس پوینت

اکسس پوینت دستگاه اتصال بی‌سیم سرویس گیرنده‌ها به شبکه است، اکسس پوینت‌های AP One با امکانات و انعطاف پذیری بالا ارائه شده‌اند و با گوشی‌های هوشمند ارتباط قوی دارند.

پیشنهاد مطالعه: اکسس پوینت چیست

کارت شبکه

کارت شبکه ارسال و دریافت داده را انجام می‌دهد و جریان داده بین کامپیوتر و شبکه را کنترل می‌کند.

هاب شبکه چیست؟

هاب یک مرکز توزیع در شبکه است هر زمان که کامپیوتر از طریق یک سیستم یا شبکه درخواست اطلاعاتی داشته باشد، درخواست را از طریق کابل به هاب ارسال می‌کند. هاب درخواست را دریافت کرده و آن را به کل شبکه ارسال می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد ویژه نتسا