شبکه ذخیره سازی SAN چیست؟

بررسی ذخیره سازی SAN

Storage Area Network (SAN) یک شبکه پر سرعت است که دسترسی چندین سرور را به Poolهای یکپارچه مشترک در سطح Block فراهم می کند.

در ادامه مقاله به بررسی بخش های مختلف در شبکه SAN خواهیم پرداخت:

  • SAN Storage برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟
  • چرا باید از SAN Storage استفاده کرد؟
  • مزایای استفاده از ذخیره سازی SAN
  • بررسی معماری اصلی ذخیره سازی SAN

SAN Storage برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

سازمان ها در هر اندازه ای از Storage Area Networks (SAN) برای افزایش میزان بهره وری از فضای ذخیره سازی ( به عنوان مثال چندین host که به دستگاه های استوریج دسترسی دارند)، عملکرد بالاتر و قابلیت دسترسی برنامه، قابلیت های امنیتی و محافظت از داده ها استفاده میکنند.

SANها به گونه ای دستگاه های ذخیره سازی را در اختیار Hostها قرار می دهند که بنظر می رسد به صورت Local به یکدیگر متصل هستند. ارائه فضای ذخیره سازی به کاربران نیز تسهیل یافته است.

چرا باید از SAN Storage استفاده کرد؟

کارکرد SANها بدینگونه است که با فرآهم آوردن سطح بلاک، دسترسی سریع به شبکه برای ذخیره سازی از چندین هاست امکان پذیر می باشد. با اتصال Hostها، سوئیچ ها، کنترلرها و تجهیزات و Storage و استفاده از انواع پروتکل های ارتباطی پر سرعت و قابل اطمینان، SANها می توانند مجموعه های ذخیره سازی قبلی را، یکپارچه و تقویت کنند.

مزایای استفاده از ذخیره سازی SAN

شبکه های ذخیره سازی منطقه ای (SAN) راهکارهای ذخیره سازی Block-level که هم قابل اطمینان و هم مقیاس پذیر می باشند را ارائه می دهند که توسط بسیاری از Hostها در دسترس هستند. افزایش نرخ استفاده از فضای ذخیره سازی، اغلب باعث کاهش هزینه های مالکیت استوریج می شود، این در حالیست که ویژگی هایی نظیر: امنیت و قابلیت اطمینان برای دیتاهای Mission Critical تضمینی جهت محافظت و دسترس پذیری می باشد. این ویژگی های Enterprise-class باعث می شود تجهیزات SAN به عنوان راهکاری مناسب برای سازمان های داده محور باشد.

پیشنهاد مطالعه: مقایسه انواع استوریج های SAN, NAS, DAS

بررسی معماری اصلی ذخیره سازی SAN

معماری اصلی شبکه ذخیره سازی سَن

 

 

 

شبکه های سَن گاهی به عنوان شبکه پشت سرورها نیز شناخته می شوند و از لحاظ تاریخی از یک مدل ذخیره سازی داده متمرکز؛ با دارا بودن شبکه اختصاصی خود، توسعه یافته است. به زبان ساده SAN یک شبکه اختصاصی برای ذخیره اطلاعات است. علاوه بر ذخیره اطلاعات، امکان Backup گیری اتوماتیک از دیتا و نظارت بر ذخیره سازی و مراحل بکاپ گیری را فراهم می کند. SAN ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار است.

پیشنهاد مطالعه: بهترین روش بک آپ گیری از سرور

این امر از طریق معماری اصلی که داده محور است شکل گرفته؛ جایی که Client ها در یک شبکه می توانند به چندین سرور متصل شوند که انواع مختلفی از داده ها را ذخیره می کنند. برای مقیاس پذیری ظرفیت ذخیره سازی با افزایش حجم اطلاعات، ذخیره سازی اتصال مستقیم یا DAS ایجاد شد، در ذخیره سازی دَس دیسک Array یا مجموعه ای از دیسک ها (JBODs) به سرورها متصل شده اند.

در معماری DAS میتوان دستگاه های ذخیره سازی جدید برای افزایش فضای استوریج، اضافه کرد. سروری که از طریق آن به دستگاه های ذخیره سازی دسترسی پیدا میکند، Single Point of Failure می باشد و قسمت زیادی از پهنای باند شبکه LAN برای دسترسی، ذخیره سازی و پشتیبان گیری از داده ها استفاده می شود. برای رفع Single Point of Failure، یک معماری ذخیره سازی مشترک (SAN) به طور مستقیم متصل شده، جایی که چندین سرور می توانستند به همان دستگاه ذخیره سازی دسترسی پیدا کنند.

DAS اولین سیستم ذخیره سازی شبکه بود و در مواردی که نیاز به ذخیره سازی اطلاعات زیاد نباشد، هنوز مورد استفاده قرار می گیرد. از معماری شبکه DAS، ذخیره سازی متصل به شبکه یا NAS، که یک یا چند File Server اختصاصی یا دستگاه های ذخیره سازی به صورت LAN در دسترس هستند، توسعه یافته است. در این حالت همچنان انتقال داده ها، به ویژه برای تهیه نسخه بکاپ، هنوز از طریق شبکه LAN صورت می گیرد.

اگر حجم انتقال اطلاعات جهت ذخیره بیش از یک ترابایت می شد، پهنای باند LAN با یک Bottleneck مواجه می شد. به همین خاطر شبکه SAN توسعه یافت و با اختصاصی کردن شبکه ذخیره سازی LAN، چندین ترابایت داده از طریق شبکه اختصاصی با سرعت بالا و پهنای باند منتقل می شوند. در شبکه SAN دستگاه های ذخیره سازی به هم متصل هستند.

انتقال اطلاعات بین استوریج ها، مانند بکاپ گیری، در پشت سرورها اتفاق می افتد. در معماری NAS داده ها با استفاده از پروتکل های TCP و IP بر روی Ethernet منتقل می شوند. پروتکل‌هایی مجزا برای SANها ساخته شده اند، مانند: Fibre Channel، iSCSI و Infiniband. بنابراین SANها اغلب شبکه اختصاصی و دستگاه های ذخیره سازی خود را دارند که باید خریداری، نصب و پیکربندی شوند. به همین دلیل ایجاد شبکه SAN در مقابل NAS گران قیمت تر است.

تجهیزات مورد استفاده در ذخیره سازی SAN

 

تجهیزات مورد استقفاده در شبکه ذخیره سازی san

 

برای مشاهده سبد کالایی کامل استوریج های شرکت نتسا به لینک خرید استوریج مراجعه کنید و یا جهت دریافت مشاوره با شماره 72403 داخلی 107 با مشاوران فروش تجهیزات شبکه در این خصوص تماس حاصل کنید.

محصولات مرتبط:ذخیره سازهایMSA2060-2062،ذخیره سازهای3PAR، ذخیره سازهای Nimble

 DellEMC Unity 300 و DellEMC Unity 400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد ویژه نتسا